Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019

Kredi kartı aidatı ile ilgili yasal düzenlemelerde sürekli değişiklikler yapılıyor. Rızaları olmadan kesilen kredi kartı aidatını hatta hesap işletim ücretlerini geri almak isteyen banka müşterileri haklarının ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip değiller.

Kredi kartı aidatı ödemek zorunda mıyım? Kredi kartı aidatı yasal mı değil mi? Bu bilgi karmaşasını gidermek amacıyla kredi kartı aidatı geri alma konusundaki güncel durumu açıklayacağız.

Önceki yani 4077 sayılı kanunda buna ilişkin özel bir hüküm yoktu. Haksız şart kabul edilen durumlarda tüketiciler kredi kartı aidatını geri alabiliyordu.  Haksız şart nedir? Tüketici ile müzakere edilmemiş olan, tüketici aleyhine dengesizlik oluşturan her türlü madde haksızlık şartıdır.

Kart aidatı konusunun müzakere edilmemesinden kaynaklı olarak, bunun haksız şart olduğunu iddia ederek kredi kartı aidatları geri alınabiliyordu. Ancak hesap işletim ücretini mahkemeler farklı değerlendiriyor. Hesabın açık durması vb. nedenlerle iade alınamıyordu.

Yeni tüketici kanununda ise; aidatı olmayan kredi kartı çıkarma yükümlüğü getirildi. Bu ne demektir aslında? Aidatı olan kart çıkartabilirsin demek. Yani bunun yolu açılmış oldu. Aidatsız kart çıkartabilirsin demek; aidatlı kartı da çıkartabilirsin demek. Bu aslında aidatlı kredi kartını yasallaştırmış oldu. Önceki kanunda yasal değildi.

Kredi Kartı Aidatı Yargıtay Kararı

Kredi kartı aidatı yargıtay kararı doğrultusunda bazı mahkemeler haksız şart olarak saymaya devam ediyor. Ama hepsi değil. Hatta bazen tüketici aleyhine kararlar da çıkabiliyor. Yani tüketici aidatı almak için başvurabilir ve karşılığını alabilir diyemiyoruz. Kimi yorumlar diyebiliyor ki hala haksız şarttır, hala tüketici ile müzakere edilmemiş sayılır, kimi de diyor ki hayır aidatsız kart çıkartılınca aidatlı kart da çıkartabilirsin denildi bunun karşılığında da bankalar aidatlı kredi kartı çıkarabilir ve kart aidatı parası alabilirler.

Uygulamada kart aidatı olmaksızın bir kart çıkartılıyor ama diğer aidatlı karta verilen kampanyalar, özellikler verilmiyor. Dolayısıyla bu da bariz haksız şart olarak değerlendirilebilir. Bu tüketiciyi mecbur etmektir. Aidatsız kredi kartı alabilirsin ama bunu alırsan sana ne taksit yaparım, ne bir indirim veririm, ne bonus veririm hiçbir şey vermem diyorlar. Vatandaş aidatlı kartı almaya mecbur kalıyor.

Aidatlı kredi kartını iptal etmek için bankaya başvuran tüketiciyi bankalar çeşitli tekliflerle vazgeçirmeye çalışıyor. Kartınızı iptal etmeyin biz size puan yükleyelim vb. tekliflerle bu uygulamayı devam ettiriyorlar. Veya fatura ödeme talimatı verirseniz de aidat almaktan vazgeçebiliyorlar. Bu bile aslında size istemediğiniz bir şeyi kabullendirmek için adeta rüşvet veriyorlar.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanırken Av mı Avcı mısınız?

İlk defa hesap açacağınız zaman otomatikman bu hesabınıza kredi kartı bağlıyorlar. Esasen tüketiciyi bir malı almak için diğer bir malı mecbur tutmak kanunda yasaktır. Vatandaşa haksız olan, hukuka aykırı olan, aidatı olan bir kartı zorla vermeye çalışarak kullanım alışkanlığı oluşturmaya çalışıyorlar. Bağımlı hale getiriyorlar.

Önceleri kredi kartı alana şemsiye, çanta veriyorlardı. Sokağın ortasında kestane satar gibi kredi kartı dağıtıyorlardı.

Vatandaşa bu kartı nasıl kullanacağı öğretilmeden bu şekilde dağıtılan kartlar bilinçsiz harcamalar sonucunda tüketicilerin borç altına girmesine neden oldular.

Haksız şart dediğimiz olay; abonelik sözleşmelerinde, bankalarda yapılan sözleşmelerde aslında matbu bir şekilde bize sunulan, asla ve asla uygulamadan hiçbirimiz okusak bile müzakere edemiyoruz, değiştiremeyiz. Sözleşmede haksız şart mevcutsa, tüketici asla ve asla bununla ilgili sorumlu tutulamaz. Haksız şart var ve sözleşmeye ciddi anlamda aykırılık ya da mağduriyet bakımında tüketiciye ağırlık verildiği zaman sözleşmeyi fesih edebiliyorsunuz.

Kart Sözleşmesi İmzalarken Dikkat

Kredi kartı başvurusu yaparken, sözleşmeleri imzalarken dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bankalar haksız şart sayılabilecek maddeler bu sayfalarda yer alabilir. Peki, sözleşmeyi fesih ettikten sonra kurum, tekrardan tüketiciden bedeli iade alabilir mi? Banka bedel iade alırsa, tüketici ne yapmalı?

Sözleşmenin tanımı, ne olduğu borçlar kanununda açıklanmıştır. Karşılıklı iki tarafın irade beyanı olacak ve tarafların uyuşması gerekiyor. Ve taraflar ortak bir paydada buluşacaklar. Bu da nasıl olur? müzakere ile olur. Ama tüketici kanununda, haksız şartın tanımında diyor ki; müzakere edilemeyen, önceden hazırlanmış matbu sözleşmelerdir. Haksız maddeler varsa, müzakere edilmemiş sayılır.

Bunların müzakere edildiğini satıcı/sağlayıcı (banka) ispat etmek zorundadır. Bunu da nasıl yapıyorlar? Ayrı bir sayfaya “Bunu kabul ediyorum” diye imzalatıyorlar. Sadece haksız şartın olduğu sayfayı size imzalatıyorlar. Bu tür tüketici aleyhine dengesizlik oluşturan durumlarda, çok ağır sözleşme şartları durumu varsa orada cayma tazminatı ödemeniz gerekmiyor.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Geçmiş dönemde olduğu gibi bazı sahtekarların, dosya masrafınızı, kredi kartı aidatını geri alırız diye SMS gönderenlere, sizi arayanlara itibar etmeyiniz. Sosyal medyada da bunlar karşınıza çıkabilir, bunların tuzağına düşmeyin.

Kredi kartı aidatını geri almak için yapmanız gereken, bankaya vereceğiniz bir dilekçe ile kredi kartı aidatı geri alma başvurusu yapmaktır. Bankadan olumlu yanıt alamazsanız tüketici hakem heyetine, internetten veya bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa giderek bizzat başvurup bu yönde bir karar alınmasını isteyebilirsiniz. Kredi kartı aidatını faizi ile birlikte geri almanız mümkündür.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanmanın Artısı Eksisi

Kredi kartı aidatı geri alma dilekçesi nasıl olmalı?

Kart aidatını geri almak için başvuru dilekçesi yazmanız yeterlidir. Kredi kartı aidatı geri alma dilekçesinde olması gerekenleri aşağıda sıraladık. Gerekli kısımları kendinize göre düzenledikten sonra kredi kartı aidatı itiraz dilekçenizi, bankanıza bizzat götürerek teslim edebilir, faks çekebilir, e-posta gönderebilir eki olarak gönderebilirsiniz. E-posta göndermeyi tercih ederseniz, ilk olarak çağrı merkezini arayın ve özellikle kredi kartı itirazı için hangi adrese yollamanız gerektiğini öğrenin.

Kart aidatı geri alma dilekçesi yazarken resmi dilekçe yazma kurallarına uymayı da unutmayın.

Bankaya yazılacak dilekçe örneği

Kart aidatını iade almak için öncelikle bankaya başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru sırasında dolduracağınız dilekçe şu şekilde olmalı;

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçesi (Bankaya verilecek dilekçe örneği)
……………………. Bankası Müdürlüğüne Bankanız nezdinde bulunan hesaplarımdan, hesap işletim ücreti olarak yapılmış kesintileri gösteren listenin, 5411. sayılı yasanın, 76. maddesinin, 1. fıkrası uyarınca tarafıma geri verilmesini talep ediyorum.”

Dilekçe sonuna isim-soyisim, T.C kimlik numaranız ve telefon numaranızı yazınız.

Gördüğünüz gibi kanun bireysel tüketicilerle yapılan her türlü işlemin bir suretinin tüketiciye verilmesini emrediyor. O kanun maddesini bu dilekçede ifade etmeniz, yazmanız yeterli.

Bankaya başvuru yaptınız ancak olumlu sonuç alamadığınızda bu kez tüketici hakem heyetine bir dilekçe yazmanız gerekir.

Tüketici Hakem Heyeti’ne yazılacak dilekçe örneği

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçesi (Tüketici hakem heyetine verilecek dilekçe örneği)
……………. kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti başkanlığı’na Bilindiği üzere 6502 sayılı yasaya dayanarak 03/10/2014 tarihinde BDDK tarafından yayınlanan yönetmeliğin, hesap işletim ücreti ile ilgili maddesi Danıştay tarafından iptal edilmiştir. Bankanız nezdindeki hesabıma hesap işletim ücreti olarak yansıtılmış ……. TL tutarındaki kesintilerin iadesi için bankaya başvuruma rağmen sonuç alınamamıştır. Söz konusu bedelin 5411 nolu kanunun, 76/2 ve 4077 sayılı yasanın 6. maddesi ile 6502 maddeleri uyarınca tarafıma iade edilmesine karar verilmesini talep ediyorum.

Dilekçe sonuna isim-soyisim, T.C kimlik numaranız ve telefon numaranızı yazınız.

Daha iyi fikir edinmek için dilerseniz daha önce yazılmış bir dilekçe örneğini aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019” için 5 yorum

 • 20 Ocak 2020 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  Oldukça güzel kaleme alınmış. Kredi kartı aidatını geri almak için gösterdiğiniz adımlara aynen katılıyorum. Yıl 2020 kredi kartı aidatı geri almak için yapılması gerekenler aynı. Başarılar.

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2019 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  Her sene kamuya kurumlar vergisi rekortmenleri açıklanıyor. En çok gelir elde eden kurumların hepsi bankalar oluyor. Bankaların bizden kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti vb. haksız bir şekilde almasına ihtiyacı yok. Bu sebeple ne olursa olsun hakkınızı arayın. Günün şartları altında hak aramak artık çok kolay. Kredi kartı aidatını geri almak artık çok kolay. Geri almış olduğunuz tutar sizin hayatınızda çok önemli bir farklılık yapmayacaktır belki ama çevrenizde ihtiyacı olan biriyle paylaşsanız bile bankada kalmasından çok daha faydalı olacaktır. Sizi de mutlu edecektir.

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2019 tarihinde, saat 00:19
  Permalink

  Kredi kartı aidatı geri alma ya da hesap işletim ücretini geri almak için yazılı ve sözlü olarak hakkınızı aradınız ancak olumsuz cevap aldıysanız yapmanız gereken şeyi anlatacağım.

  Daha önce tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilmek için yaşamış olduğunuz şehirdeki kaymakamlığa gitmeniz gerekiyordu. Şimdiyse bu iş çok daha kolay bir hale geldi. 2017 yılından itibaren başvurularınızı turkiye.gov.tr den yapabiliyorsunuz.

  e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “tüketici” yazmanız yeterli. karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. hangi kurumla ilgili sorun yaşıyorsanız o kurumun bilgilerini girdikten sonra elinizdeki makbuzu, dekontu tarayıp oraya yüklüyorsunuz. sorunu anlatıyorsunuz ve karşı tarafla iletişim kurduysanız bu tutarı geri iade istediyseniz ve olumsuz yanıt aldıysanız o yanıtı da tasdik edici belge olarak ekliyorsunuz.

  hepsi bu kadar.sonrasını yetkililer sizin adınıza takip ediyorlar. eğer haklıysanız ki bankalarla ilgili sorunlarda haklısınızdır. yaklaşık 1 – 1.5 aylık süre içerisinde tarafınıza geri dönülüyor. ben bu şekilde kredi kartı aidatını geri aldım.

  Yanıtla
 • 15 Kasım 2019 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Kredi kartı aidatı geri almak icin her yolu denedim. Insallah bir sonuç alırım. Kart aidati geri alma dilekçeleri icin sagol admin.

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2019 tarihinde, saat 15:41
  Permalink

  Kredi kartı aidatını geri almak için çok ugrasirsiniz. Ama buna deger. Asla pes etmeyin..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir