Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir?

Kredi kartı doğru kullanıldığında çok yararlı bir araç. Kredi kartları nakit olarak tek seferde ödeyemeyeceğiniz, bütçenizi aşan tutardaki harcamalarınızı taksitlendirmeye, acil nakit ihtiyacınız olduğunda kredi kartından nakit çekmenize veya alışverişlerinizden puan kazanarak kazandığınız bu puanlarla bedava alışveriş yapmanızı sağlar.

Bunun bilincinde olmak, alışverişlerde kontrolü kaybetmemek gerekir çünkü bu kartın borç kartı olduğunu unutmayın. Borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekir. O nedenle kredi kartı geri ödeme kısmı çok önemli.

Ancak bu borcun ödemesini düzenli şekilde yapamayabilirsiniz. İnsanlık hali masraflarımız bazen beklenilen tutarların üzerine çıkabiliyor. Hem günlük harcamalarımızı karşılamak hem de kredi kartı borcumuzu ödemek bizleri sıkıntıya sokabiliyor.

İşte böyle dönemlerde elimizi rahatlatacak bir uygulama var: “Kredi kartı asgari tutarını ödemek!”

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödemesi

Asgari tutarı ödemek; kredi kartı borcunun belli bir oranın ödenmesi demektir. Yani borcunuzun bir kısmını ödeyerek o ay cebinizi bir nebze olsun rahatlatıyorsunuz. Ancak tabii ki bankalar bunu iyilik olsun diye yapmıyorlar. Siz borcunuzun düşük bir tutarını öderken ödeyemediğiniz kalan tutar için sizden faiz alıyorlar.

Asgari tutar denilen ve ödenmesi zorunlu bu oranı aksatmadan ödemenizi tavsiye ediyoruz. Ödemediğiniz takdirde yasal olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz. Asgari tutar ödemeyi alışkanlık haline getirmez ve borcunuzu düzenli öderseniz kredi notunuz olumsuz etkilenmez.

Asgari Tutar Nasıl Hesaplanır?

Asgari tutarın hesaplanmasında kartın alındığı yıl önemli. Eğer kartı aldığınız ilk yıl içerisinde asgari tutar ödenecekse kartın %40 gibi bir oran söz konusu.

Mesela kredi kartınız ile 1.000 TL’lik bir alışveriş yaptınız yani bankaya 1.000 TL. borcunuz var diyelim. Kartı aldığınız ilk yıl içindeyseniz 400 TL asgari ödeme tutarınız oluyor. Bu tutarın ödemesi zorunludur.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanmanın Artısı Eksisi

Bunu ödedikten sonra kalan 600 TL’ye faiz işliyor. Bu faiz oranı Merkez Bankası tarafından belirlenmiştir. Bankalar bu oranı aşamazlar.

Sonraki ekstrenizde ödemediğiniz 600 TL’yi ve artı olarak bu tutara işlemiş olan faizi göreceksiniz. Eğer yine ödemediğiniz takdirde bu faizin üzerine tekrar faiz uygulanmaz.

Anapara üzerine yapılan faizin üzerine tekrar faiz uygulanmaz. Faizin faizi olmaz.

Asgari Tutar Kaç Kere Ödenir?

Asgari tutarı ödemek, ödeme güçlüğü çektiğiniz dönemlerde elinizi rahatlatır ama üst üste asgari tutarı ödeyerek devam edecek olursanız biriken faiz ekonomik açıdan sizi zora sokacaktır.

Çünkü bu sırada günlük harcamalarınızda devam edecek ve kredi kartı borcunuz ödemediğiniz için katlanarak artacak. Borcunuzun artmasından dolayı asgari tutarı da ödeyemez hale gelebilir ve sonucunda kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

O yüzden yıl içerisinde 1 veya 2 defa zorluk çektiğiniz dönemlerde asgari tutarı ödersiniz ama bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz, mümkün olduğunca ekstre borcunuz tamamını ödemenizi tavsiye ederiz.

Kredi kartı ödemelerinde güçlük yaşıyorsanız yapmanız gereken diğer bir yöntem ise Kredi Kartı Borç Yapılandırma işlemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir