Kredi Kartı Başvuru Sonucu

Kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra merakla kartın çıkıp çıkmayacağı beklenir. Kredi kartı başvuru sonucu ile en çok merak edilen konu ise kart limitinin ne kadar olacağıdır. Özellikle belli bir alışverişte kullanmak üzere kart başvurusunda bulunmuşsak, bankanın bize vereceği limit daha da önemli olabiliyor.

Bu yazımızın konusu; Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır? Kredi kartı başvurusu sorgulama ve kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır? gibi soruların cevapları hakkında olacaktır.

Kredi kartı limiti standart bir ihtiyaç kredisiyle aynı işleyişe sahiptir. Bu sistemde banka, müşterisine bir nevi ihtiyaç kredisi limiti açar ve bu limiti kullanabilmesi için kendisine fiziki bir kart sunar. Kredi kartını standart kredilerden ayıran en önemli nokta, ödeme yapıldıkça limitin tekrar açılmasıdır.

Banka, kredi kartından aldığı komisyon ve gecikme faiziyle gelir elde ederken tüketiciler de nakit yerine kredi kartı kullanarak ihtiyaçlarını karşılama şansı elde etmiş olurlar.

Tüketicilerin kredi kartı başvurularında en çok merak ettikleri husus, kredi kartı başvuru sonucudur. Kredi kartı başvuru sorgulama aşamasında takılan bireyler, bu aşamada teknik bilgilere ihtiyaç duyarlar.

Bugün sizlere kredi kartı başvurusu sorgulama ve kredi kartı başvuru sonucuna etki eden faktörler hakkında önemli bilgiler sunacağız.

Kredi Kartı Başvurusu Sorgulama

Kredi kartı başvurusu sorgulama, bankaların telefon ve internet bankacılığından, şubelerinden ve mobil bankacılık uygulamalarından yapılabilmektedir. Birçok banka, kredi kartı başvuru takip sistemiyle müşterilerin taleplerini sorgulamasına olanak sağlar.

Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz bankanın resmi web sayfasından kartlar sekmesine erişerek kredi kartı başvuru sorgulaması yapabilirsiniz. Böylece kredi kartı başvurunuzun nasıl sonuçlandığını ya da hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Bu ekrana mobil bankacılık uygulamasından ulaşabileceğiniz gibi telefon bankacılığı aracılığıyla çağrı merkezinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bankalara kredi kartı başvurusu yapan birçok birey, kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır diye meraklanmakta, ilk günden itibaren sonucu öğrenmek adına çaba sarf etmektedir. Kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna verilecek yanıt, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir.

Öneri:  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019

Ne var ki bankacılıkta kullanılan teknolojik uygulamaların gelişimiyle beraber başvuru sonuçlarının anlık yapıldığı gözlemlenmektedir.

Kredi kartı başvurusu banka tarafından alınır alınmaz arka planda otomatik sorgulama ve limit belirleme ekranları çalışmaya başlar. Birçok işlem saliseler içerisinde gerçekleşir ve kredi kartı sonucu müşteriye en fazla 4-5 dakika içerisinde bildirilir.

Şubeden yapılan kredi kartı başvurularının sonucu, online başvurulara göre daha uzun sürebiliyor.

Bilgilerin ve başvuru evraklarının sisteme girişi personel tarafından yapıldığından bu süre 1 güne kadar artarak devam edebilir. Yine de banka şubelerinden yapılan kredi kartı başvurularının genellikle en geç 1-2 saat içerisinde tamamlandığı görülmektedir.

Kredi kartınız basıldıktan sonra tarafınıza gönderilmek üzere kuryeye ya da kargoya verilir, kartın fiziki olarak elinize ulaşması yine bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte ortalama 10-15 günü bulabilir.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır sorusuna birçok yanıt vermemiz mümkün. Bu yanıtların başında elbette kredi notu gelmektedir. Bankalar, genellikle minimum 1200 kredi notuna sahip kişilerin taleplerini olumlu karşılarlar.

Kredi notu yükseldikçe olumsuz sonuç alma olasılığı da artmaktadır.

Kredi puanı, kredi kartı başvurularının sonuçlanması adına tek etken değildir. Bireylerin kredi kartı talepleri, 1.000 TL’ye kadar gelir belgesi olmadan; 1.000 TL’den sonra ise resmi gelir beyanıyla değerlendirilir. Kredi kartı başvurum neden reddedildi diye soranların çoğu, resmi bir gelire sahip olmadıklarından ya da düşük bir kredi puanına sahip olduklarından böyle bir duruma maruz kalırlar.

LKS limiti, yaklaşık 4-5 yıldır kredi kartı başvuru sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden bir diğeri olarak göze çarpar. 2014’te alınan yasal bir kararla birlikte ilk kredi kartının alındığı yıl gelirin 2 katından, takip eden yıllarda ise 4 katından fazla kredi kartı limitine sahip olunamamaktadır.

Öneri:  Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır? Kredi Kartı Borcu Ödeme Yolları

Bu durum, kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır diyenler için önemli bir dayanaktır.

Bireylerin ek hesap, kredi kartı ve kredi ödemelerinden ötürü idari veya kanuni takibe düşmeleri, yeni bir kredi kartı almalarının önünde önemli bir engel teşkil etmektedir.

Bankalar, genellikle son 2-3 yıl içerisindeki idari ve yasal takipleri dikkate alarak karar alırlar.

Eğer son 2-3 yıl içerisinde bu tür bir takibe maruz kaldıysanız yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda talebiniz banka tarafından olumsuz karşılanabilir. Bunun yanı sıra aktif haciz sorgulamasında kaydı olanlar da benzer bir uygulamaya tabidirler.

Kredi kartı başvurum neden reddedildi diyen bireylerin yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak ilgili sebebe kolayca ulaşmaları mümkündür. Çok fazla kredi kartı ve kredi riski olan bireyler de başvuruları neticesinde kredi kartı başvurum neden onaylanmıyor diyebilirler.

Bankalar, yüksek risk grubundaki kişilere ekstradan kart tahsis etme konusunda pekte sıcak değildirler.

Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Yoğun teknik bilgi içerikli bu yazımızda sizlere kredi kartı başvurularının reddedilme sebeplerini sırasıyla ilettik. Tüm bu şartları sağladığı hâlde kredi kartı başvurum neden onaylanmıyor? diyen kişilerin, bir  de risk gruplarını göz önüne almalarını tavsiye ederiz.

Bankacılıkta evliler için eş, bekârlar için anne ve baba aynı risk grubunu ifade eder. Başka bir deyişle bu kişilerden birinin yaşayacağı sıkıntı, diğer bireyleri de etkileyecektir.

Örneğin; eşinizin kredi notu düşükse, bu durum doğal olarak sizin bütçenizi de etkiler. Bu gibi sebeplerden ötürü kredi kartınız onaylanmıyor olabilir. Dolayısıyla söz konusu durumu, neden kredi kartı alamıyorum sorunuyla bağdaştırmak mümkündür.

Kredi Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Garanti kredi kartı başvuru sonucu öğrenmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir