Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi (Tüm Bankalar)

Ziraat Bankası ile başlayan kredi kartı borcu olanları sevindiren haberde yeni gelişmeler var. Ziraat Bankası’ndan sonra Vakıfbank’tan aynı kredinin çekilebileceği duyurulmuştu. Bugün Halkbank’tan da kredi kartı borç yapılandırma kredisi alınabileceği bilgisi paylaşıldı. Borç yapılandırma kredisi için istenen şartlar bu 3 bankada hemen hemen aynı. Ancak bazı farklılıklar bulunmaktadır. Tüm bunları yazımızda bulabileceksiniz.

Ziraat Bankası ile başlayan kredi kartı borcunun ödenmesi için düşük faizli kredi uygulamasına Vakıfbank’tan sonra Halkbank da katıldı.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi (Birleştiren Kredi)

Ziraat Bankası’nın “Birleştiren Kredi” adı altında kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çekenlere verdiği kredinin detayları ve örnek tablosu;

kredi-karti-borc-yapilandirma-kredisi
kredi-karti-borc-yapilandirma-kredisi

Daha önce kulaktan dolma bilgilerle kredi kartı borcu takibe alınsa da kredisi yapılandıracak şeklinde söylentiler oldu. Bu konu netleşti. Kesinlikle kredi kartı borcu olan kişiler eğer müşterisi olduğu banka tarafından takibe alınmışsa borcu yapılandırılmıyor.

Kredi Kartı Yapılandırma Kredisi Gerekli Belgeler

  • Ziraat Bankası, kredi işlemleri için kimlik belgesi ve gelir belgesi istiyor.
  • Ayrıca, Son 3 aya ait maaş onaylı bordrosu
  • Şirket yetkilisinin imza sirküsü
  • SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Borçlunun gelirinin yetersiz bulunması halinde kefil de istenebiliyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi Neden Verilmiyor?

Kredi kartı borç yapılandırma kredilerinde çok önemli 2 detay var.

Bunlardan ilki; eğer kredi kartını kullandığınız bankayla aranızda kart borcu yapılandırma sözleşmesi imzaladıysanız Ziraat Bankası’ndan “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” alamazsınız.

Yani A bankasına 5.000 TL kredi kartı borcunuz var, bankaya gittiniz yapılandırma istediniz. Bunun için sözleşme imzaladınız. Bu durumda Ziraat Bankası’ndan borç yapılandırma kredisi alamazsınız.

İkinci önemli detay da şu; aranılan şartlar içerisinden maaş bordrosu gelir belgesi isteniyor. Diyelim ki maaşınız veya beyan ettiğiniz geliriniz taksitlendirmeye yetmiyor, bu durumda borçlunun geliri yetersiz olduğu hallerde Ziraat Bankası kefil isteyebiliyor. Buna da hazırlık olmak gerekir.

Hangi borçlar yapılandırılıyor?

Başvuru sırasındaki toplam borç için üst sınır yok. Borcunuz ister 5.000 TL ister 50.000 TL olsun fark etmez, yapılandırabilir siniz. Fakat borç yapılandırma kredileri 31.12.2018 tarihine kadar olan borçları kapsıyor. Bu tarihten sonraki herhangi bir günde nakit avans çektiniz veya kredi kartı borcunuz varsa bu kabul edilmiyor.

Öneri:  Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır? Kredi Kartı Borcu Ödeme Yolları

Ziraat bankası borcunu kapattığı kartların iptalini istiyor mu?

Evet. Kartları iptal edecek. Kartları iptal etti diyelim bize yeni kart verecek mi? Evet uygun görürse Ziraat Bankası size yeni kart da verebilir. Zaten borcunuzu kapattıktan sonra başka bir banka da uygun görürse size kredi kartı verebilir.

Borç yapılandırma kredisi taksitler neye göre belirlenecek?

Beyan ettiğiniz maaş bordrosu veya gelirinizin yarısından daha fazla taksit ödeyemiyorsunuz. 3.000 TL maaşınız var diyelim. En yüksek ödeyebileceğiniz taksit tutarı 1.500 TL oluyor.

Diyelim ki 10.000 lira borcunuz var bunu 24 ayda veya 60 ayda olacak şekilde iki farklı seçenekte yapılandırabiliyorsunuz. Eğer 24 ay seçeneğini seçerseniz faiz oranı %1.10, 60 ay ödeme seçeneğini tercih ederseniz kredi faizi %1.20 oranında oluyor.

Bu oranlar oldukça iyi, birçok konut kredisinin bile altında.

10.000 lira için 24 ay ödemeyi seçerseniz; toplam ödemeniz 11.732 lira olur. Eğer eski oranla ödeseydiniz 6.000 lira daha fazla ödeyecektiniz. 60 ay da 234 liralık taksitlerle 14.085 lira ödeyeceksiniz. Eski orana göre kârınız 7.000 TL oluyor.

Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi

Vakıfbank’ın bu yönde yaptığı açıklamada kendi müşterileri ve başka bankaların müşterilerinin kredi kartı borçlarına yapılandırma yapacak.

Borç yapılandırması için verilecek kredideki faiz oranları aynı Ziraat Bankası’ndaki gibi 24 aya kadar %1.10, 60 aya kadar %1.20 olarak açıklandı.

Fakat Vakıfbank’ın farklı bir uygulaması daha var. Kredi kartı borç yapılandırması dışında sadece kendi müşterilerinin bireysel kredi borçlarında da yapılandırma yapacak.

2018 itibariyle 100.000 TL’nin altında borcu olan, takibe düşmüş olsun ya da olmasın kredi borç yapılandırması imkânından faydalanabilirsiniz. Eğer borcunuzu ister bir seferde isterseniz 12 taksitte kapatmaya taahhüt ederseniz takibe düştükten sonraki faizleri de siliniyor.

Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Kredi borç yapılandırma başvuru süresi 30 Nisan 2019’a kadar devam edecek. Örneğin; 90.000 lira kredi borcumuz var. Geçen sene Kasım ayında takibe düştü. Borcu 12 taksitte ödeyebilirim deyip taahhüt verirseniz, takibe düştükten sonraki faizleri Vakıfbank almayacak.

Bunun haricinde bireysel ve ticari kredilerde de borç yapılandırma kampanyası başlatıldı. Bireysel kredilerde 3 ay ödemesiz, ticari kredilerde ise 6 ay ödemesiz yapılandırma kampanyaları var.

Öneri:  Rakamlarla Türkiye'de Kredi Kartı Kullanımı

Toplam borç 3 milyon TL’nin altında olup 2018 itibariyle 1 ay veya 1 aydan fazla aksama bulunan müşterilere; bireysel müşterilerde 3 ay ödemesiz 36 aya kadar, ticari kredilerde ise 6 ay ödemesiz 60 aya kadar %0.98′den başlayan kredi kampanyaları var.

Fakat bu bireysel kredilerde takibe düşen kredilerdeki faizden muaf tutma kampanyası ve bu ödemesiz krediler sadece Vakıfbank’ın kendi müşterileri için geçerlidir. Diğer banka müşterilerine ait borç yapılandırması sadece kredi kartı borçları için geçerli.

Halkbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi

Birçok vatandaşın finansal açıdan rahat bir nefes almasını sağlayacak kredi kartı borç yapılandırma kampanyalarına son olarak Halkbank ta katıldı. Vatandaşlar yoğun başvuru nedeniyle düşük faizli kredi almakta zorlanmıştı.

Halkbank’ın “Halk Destek Kredisi” isimli kredisi ile, ister Halkbank kredi kartı borcunuz olsun isterseniz farklı bankaların kredi kartı borçlarını aylık %1.10’dan başlayan faiz oranları ve 60 aya kadar vade ile yapılandırma imkânından yararlanabilirsiniz.. Halk Destek Kredisi kullanmayı düşünenler gelirlerine göre uygun olan ve istedikleri taksitlerde ödeme planı oluşturabilecekler.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın kredi kartı yapılandırma kredisi hakkındaki yaptığı açıklama şu şekilde:

“Adını halktan alan bir banka olarak, halkımızın her türlü ekonomik ihtiyacına yanıt vermek önceliğimiz. “Halk Destek Kredisi” ile ödeme zorluğu yaşanan kredi kartlarına ait borçları yeniden yapılandıracak ve piyasa istikrarına katkı sağlamak için verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Bu kredi sayesinde kart sahipleri biriken borçlarını tek bir çatı altında toplayarak kolayca ödeme şansına sahip olacaklar. Bu kredimizle müşterilerimize rahat bir nefes aldıracağız.”

Halk Destek Kredisi Hangi Borçları Kapsıyor?

31 Aralık 2018 tarihinden önceki nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması sonucunda kart borcu olup, bu borcu ödeyemeyenler veya borcu gecikmiş olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü “Halk Destek Kredisi” ile azaltılarak uygun taksit seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getiriliyor. Halk Destek Kredi başvurusu banka şubelerinden yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir