Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Kredi kartı borcu yapılandırmak için öncelikli şartı kredi kart borcunun takibe alınmamış olması gerekir. Takibe alınan kredi kartı borcu yapılandırılamaz. Kart borcunu yapılandırmak (taksitlendirmek) isteyen tüketici şahsen kredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorum diyerek bankaya başvurması gerekiyor. Borcunuzun taksitlendirilmesi halinde daha rahat ödeyebileceğinizi banka memuruna ifade ediniz.

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi mevcut işlemiş faizleriyle birlikte artı tavan faiz uygulanarak (daha yüksek faiz) yapılmaktadır. Çünkü bankalar bunu sadece sizin iyiliğiniz için değil her işlemde daha fazla para kazanmak için yapıyor. Ancak faiz artsa da ödeme süreniz (taksitler) uzadığı için nefes almış oluyorsunuz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırması şahsen bankaya başvuru yapıp hesaplama yaptırılması gerektiğini ifade ettik. Başvuru sonucunda ödeme planı yapılarak banka ile tüketici arasında bir anlaşma yapılmış oluyor. Tabi bu süreçte kredi kartı kullanıma kapatılıyor, artık kartı kullanamıyorsunuz. Ta ki yapılandırma süresi tamamlanıncaya ve borç ödeninceye kadar kart kapalı kalıyor.

Kredi kartı borcunuzu 1 gün bile geç ödemeniz halinde kredi siciliniz bundan olumsuz etkileniyor. Genelde de bankaların uygulaması şudur; yapılandırma yapıldıktan sonra sicil notu düşük olduğu için tekrardan kredi kartı açma taraftarı olmuyorlar.

Kredi notunuzu yükseltmek için düzenli olarak kredi ya da kredi kartı ödemeleri yapmanız gerekir.

72 ay yapılandırma daha önceki uygulamalardan biliyoruz ki icraya düşmüş veya temerrüte düşmüş kart borçları için. Bunlara borç tutarı kadar kredi tanınacak. Ve bu krediye cüzi bir faiz uygulanarak 72 aya kadar vade imkanı getirilecek.

Kredi kart borcunu ödemek için çırpınan insanlarımız en sonunda icralık oluyor. Ama bizim milletimiz onuruna çok düşkün, son çareye kadar çırpınıyor ve hiçbir kudreti kalmayınca icralık oluyor. Ama şu anda icralık olanların dışında yaklaşık 12 milyon tüketici kredi kartı asgari tutarı ödemekle dönüyor. Yani bir kartın asgari tutarını ödeyip diye artık asgari ödemesini yapıyor. Bu şekilde kısır döngü içindeler.

Öneri:  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019

Kredi kartlarına uygulanan faiz 3 ayda 1 Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Bu tutar tüketici kredi faizinin yaklaşık 2 katı. Bu nedenle o insanların da kapsama alınmaması bir eksiklik. Bu düzenleme yapılacaksa asgari 3-6 aydan bu yana en az ödemeyle hesabını çevirebilenler de dilerlerse bu kapsama girsinler, bütün borçlarını ödesinler.

7 tane kart her birinde 10.000 TL limit var. Asgarisini ödüyor kalan parayı çekiyor öbür kartı ödüyor, oradan çekiyor diğerini ödüyor. Bunları da dahil etmemeleri en büyük eksikliktir.

72 Aylık Yapılandırma Kimleri Kapsıyor?

Kredi kartı borç yapılandırma yani 72 aylık yapılandırma sadece icralık ve temerrüte düşmüş olanları kapsıyor. Düzenli bir şekilde kredi kartı borcunu ödeyenleri kapsamıyor. Aylardır asgari ödeme ile dönüyorsa bu tüketicide sıkıntı var. Bu yüksek faizli kaynağı kullanmaması gerekir.

Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz oranlarını aynı 31 Ekim’e kadar imkan tanınan yapılandırmadaki (kamu alacakları yapılandırmaları) belirlenen faiz gibi kanunla belirlensin. Bankaların insafına bırakılmamalı. Çünkü bizim insanımızın finans bilgi düzeyi çok düşük. Bileşik faiz nedir ortalama valör nedir anlamayız. O nedenle devlet düzenleyici görevini yapması gerekir.

Bankalar batağa giden alacaklarını kurtaracaklar. Çünkü o alacakları batağa gittiği zaman varlık yönetim şirketlerine %15-20 bedelle devrediyorlar.

Kredi kartı limiti kişinin aylık net gelirinin 4 katını aşamaz.

Gelecekte batacak müşterilerinin kendi üstlerine bırakacakları yükten de kurtulacaklar. Kredi kartı asgari ödemesi yapanlar yavaş yavaş bir yerde tıkanıyor. Onların da nefes almasını sağlayacaklar. Hedefledikleri kar düşük olacak endişesi taşıyorlar. Ama faiz gelirinden biraz iskonto etmesiyle birlikte bataklardan elde edeceği kazanç bankayı daha karlı duruma getireceği gibi toplumsal huzuru da arttıracak.

Düşünün 12 milyon aile. 4’er kişiden hesaplarsak 50 milyona yakın vatandaşı ilgilendiriyor. Tabii herkes kredi kartı borcunu yapılandıramayacak. Darda olanlar yapılandıracak.

Öneri:  Rakamlarla Türkiye'de Kredi Kartı Kullanımı

Kredi Kartı Taksit Uygulaması

Kredi kartı tüm gelişmiş ülkelerde ödeme aracıdır. Bizim ülkemizde bu bir şekilde kredi enstrümanı olarak kullanıldı. Bu durum bankaların hoşuna gitti. Bürokrasisi az, işçiliği az. Kredi kartını kredi aracı olarak kullandırttılar. Sonra baktılar cari açık büyük. Halkın büyük kısmının borcu var. Ve bu borçlanmayı azaltmak için BDDK bir toptancılık yaptı. Kredi kartına telekomünikasyon, cep telefonu alımında yasaklıyorum dedi, mobilya da vs. 9 taksit yapılmaya başlandı.

Olması gereken şu; evlenecek çiftlere kredi kartı ile 36 aylık her türlü beyaz eşyayı alabilmeli. Ama belgesini gösterme şartı ile.

Bu şu demek; mağaza yeni evlenecek çifte 30.000 liraya satacak malı 35.000 lira yapmayacak. Çünkü risk payı yok. Diyelim mağaza o eşyaları %15 kar ile sattı. Ertesi sabah bankaya gidiyor, bankanın komisyonunu veriyor geriye kalanı cebine koyuyor. Banka ile o evlenecek çift baş başa kalıyor. Yani esnafın risk payı yok. Öbür türlü risk payı olduğu için fiyatlar haliyle yükseliyor.

Aynı şey cep telefonu için geçerli. Cep telefonuna taksit yaparken o tüketici hangi kredi kartı ile olursa olsun cep telefonunun devam eden taksiti olmamalı. Daha önceden telefon almış 7 taksiti ödemiş 2 taksiti daha var. Onlar bitmeden yenisini taksitle alamamalı. Bu sayede vatandaşlarda borç yükünden kurtulmuş olurlar. Çünkü kredi kartları vatandaşlara daha fazla mal tüketme imkanı sunuyor. Aylık gelirinin 10 katı üzerinde tüketim yapan insanlar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir