Kredi Kartı Borcu Hakkında Merak Edilenler

Gün geçtikçe artan kredi kartı kullanımı sonucunda gelir gider dengesini kuramayan tüketicilerin kredi kartı borcu artmaya başlıyor. Nakit ödemede paraya dokunduğumuz için daha tutumlu olmaktayız. Ancak alışverişlerde harcamaların nakit olarak yapılmaması insanları bir anlamda gafil avlamaktadır.

Harcama yaparken dikkatli ve bilinçli hareket etmeyip ihtiyacımızdan fazlasını almaya kalkışırsak, kendi kendimizi dar boğaza sokarız. Kredi kartı ile ödeme yaparak o tutarın cebinden çıkmadığını zannedenler oldukça fazla. Ta ki kart ekstresi geldiğinde durumun farkına varmış oluyorlar.

Kredi kartı borcu olanların en çok merak ettikleri konulara bu yazımızda vereceğiz.

Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı?

Kredi kartı borcu olan müşterilerine ait borcu tahsil edemeyen banka önce takibe alır sonra icraya gider. Müşterinin herhangi bir varlığı, geliri veya takip edebileceği, alabileceği varsa öncelikle bunu alır.

Alamazsa bu borca karşılık ayırır ve karşılık ayrılmış alacaklar hesabında tutar. Belli bir süre sonra da bu kayıtları silmek durumundadır. Yani uzun vadede sizden borcu tahsil edememişse, herhangi bir gelir tespit edememişse banka bunu sineye çeker diyebiliriz. Yani batak alacak bu sistemde var.

Kredi kartı borcu mirasçılara devrediliyor mu?

Kredi kartı borcu mirasçılara devreder. Nasıl ki miras bırakan öldüğünde varlığı mirasçılarına geçtiği gibi borçları da mirasçılarına geçer.

Kredi kartı borcunun varlık şirketine devredilmesi ne anlama geliyor?

Varlık şirketleri bankalardan bağımsız çalışan ayrı şirketlerdir. Bankalar tahsil edemedikleri alacakları varlık şirketlerine devrederler (satarlar). O andan itibaren artık varlık şirketleri alacağı tahsil etmeye çalışır. Yani banka devreden çıkıyor ve artık muhatabınız varlık şirketi oluyor. Bu yasal bir durumdur, hukuki durum burada devam eder.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanırken Av mı Avcı mısınız?

Yani banka kredi kartı borcu için kanuni takip yapar, eğer parayı tahsil edemezse kanuni takip için kendi bünyesinde karşılık ayırır. Ve sonunda o alacağı varlık şirketlerine satarlar.

Bu kez alacak tahsili için devreye varlık şirketleri girer. Tabii onlarda alacakları için borcun üzerine faiz koyuyorlar. Müşteriyle temasa geçerek bu parayı tahsil etmeye çalışırlar.

Bankanın borcu devrettiği varlık şirketi bu borcu başka varlık şirketine devredebilir.

Bankalar alamadıkları borçları varlık şirketlerine bir nevi satarlar. Varlık şirketleri borcu bankadan satın aldıktan sonra avukatları, takipçileri aracılığıyla buna ilişkin organizasyon kurar ve hukuki yolu yürütürler.

Kredi kartı borcunun varlık şirketine geçmiş olması hukuki yolun durduğu anlamına gelmez. Banka dosyayı devretmiştir. Varlık şirketlerinde borcunuzdan dolayı icraya kadar gidebilir. Alacak dosya ile birlikte varlık şirketine devrediliyor. Artık bu alacak varlık şirketinindir.

Kredi kartına borçluyken yeni kart alınabilir mi?

Bankalar KKB bürosuna erişerek bireylerin ne denli kredi borcu, ne tür krediler aldıkları (bireysel, ihtiyaç, kredi kartı vb.) tamamını sistemde görürler.

Banka ona rağmen isterse kredi kartı verebilir. Bu bankanın tercihidir. Bir banka verebilir öbür banka vermeyebilir. Bu bankanın pazarlama stratejisi ile ilgilidir.

Kredi kartlarında faiz oranları normal kredilere göre çok daha yüksek olur.

Bankaya gidip başvuru yaptığınızda kendi sistemlerinde kontrol gerçekleştirirler. Kontrol sonucunda banka istediği bireye kredi kartı verir. Eğer uygun bulursa hesap açar ve kredi kartı verebilir.

Katılım bankaları için de aynı şey geçerli. Tıpkı mevduat bankaları gibi katılım bankaları da kredi kartı ihraç ediyor.

Kredi kartı borcunu ödemeyene hapis cezası var mı?

Kredi kartı borcu ödenmediği için hapis ceza verilmez. Banka tahsil etme yollarını arar. Eğer borçlunun hiçbir geliri yoksa haciz vesikası ile bu iş sonlanır. Yani banka müşteriyi mahkeme verir. Borçlunun veya kefillerinin alınabilecek durumu yoksa haciz vesikası ile borçlu serbest bırakılır, hapis uygulanmaz.

Öneri:  Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu için haciz uygulaması yapılır, icra takibi başlatılır. Çalışıyorsa maaşının maksimum 1/4’ine kanuni olarak el koyabilir. (1000 lira için 250 lira)

Kredi kartı borcu nedeniyle çalıştığın kuruma bankanın gelip maaşına haciz koyması kötü bir durum dur. Üstelik bunun sonucunda kara listeye de girersiniz.

Kredi kartında sicil nasıl temizlenir?

Hali hazırda bankalara borcunuz varsa o borç temizlenmeden tekrar kredi kartı alamazsınız. Borcunuzu ödedikten sonra ödeme gücünüz yerine gelmişse, banka bu kontrolü yaparak yeni kredi kartı verebilir.

Bankalar, yasal takibi olmayan, geçmişte kredi kartı borcu olup ta ödemeyen ama borçlarını temizleyen kişilerin tamamına kredi kartı da veriyor kredi de veriyor.

Bunun tam tersi sicil affından faydalanmış olsanız dahi banka buna rağmen kredi kartı vermeye de bilir.

Kredi kartı borcunu devlet öder mi?

Hiçbir şekilde devlet kredi kartı borcunu ödemez. En fazla kanun çıkartarak bankalara, finansal kuruluşlara borcu taksitlendirilmesi için zemin hazırlar.

Devlet kendi bütçesinden para çıkarıp sizin borcunuzu ödemez. Netice itibariyle o borçlar ödenmiyorsa banka sisteminin zararda olması demektir.

Banka kredi kartı verirken müşterisini tetkik eder. Bu kişi kredi kartını karşılayabilir mi? araştırmasını yapar.

Kredi kartı aslında bireye verilen bir kredi tahsisidir. Dolayısıyla kredisi olana kredi kartı veriyor.

Ödeme tarihi geldiğinde ne kadar tutar kredi kartı borcunu ödeyebilecek isek o kadar harcamak gerekir. Borcun tamamını ödeyemeyip sürekli asgari tutar ödemesi yapılması oldukça risklidir. Bu durum kredi notunuzu olumsuz etkiler. Borçları mümkün olduğu kadar kapatmak gerekir ki batak olmayın.

Kredi Kartı Borcu Hakkında Merak Edilenler” için bir yorum

  • 15 Kasım 2019 tarihinde, saat 01:38
    Permalink

    Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrasın diye bekliyorum. Bu maaşla bu masraflarla ödeyemeceğim. Çıkar yol bulamıyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir