kredi-karti-odeme-yollari

Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır? Kredi Kartı Borcu Ödeme Yolları

Hepimizin bir hatta bir den çok kredi kartı var. Ay sonu geldiğinde bazen kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekiyoruz. Bu durumda olanlar için kredi kartı borcu ödeme yolları içeren alternatif yöntemler sunacağız.

Kredi kartı borcunu ödemek için atılması gereken en önemli adım tasarruf etmek. Yani çok fazla borcunuz var ve ödeyemiyorsanız yapmanız gereken ilk tedbir harcamalarınızı kısmak olacaktır. (Bu yöntemi uygulamak, alışveriş meraklısı kişiler için biraz zor olabilir.)

Kredi Kartı Borcunu Ödemek için Kredi Çekmek

Kredi kartı borcu ödeme yolları arasında finansal yöntemler de bulunur. Bu yöntemler ile de kredi kartı borcunu kapatabilirsiniz. Örneğin; tüketici kredisi kullanmak bu seçeneklerden biri olabilir. Borçlarınızı ödeyemiyorsanız herhangi bir bankanın tüketici kredilerine başvurabilirsiniz.

Ancak kredi kartı borcunu ödeyemediğiniz için kredi notunuz düşmüş olabilir. Bunun anlamı kredi alma ihtimaliniz de zora girmiştir. Sicil kaydı bozuk olan kişilere bankalar kolay kolay kredi vermezler.

Kredi çekmek İslam dinine göre haramdır. Çok darda kalındığı, zaruri durumlar dışında müsaade edilmemektedir.

Kredi kartı borcunu ödemek için kredi çekerseniz, bu sayede aylık taksit miktarının biraz düşmesi  ve vadelerin uzaması sizi biraz rahatlatabilir.

Bunun dışında kredi kartı borcu ödeme yolları arasında kredi kartı borç transferi seçeneğini de kullanabilirsiniz. Farklı bir bankaya kredi kartı başvurusu yaparak tüm borçlarınızı o karta transfer edebilirsiniz. Bu seçenek, tüketici kredisine göre faiz oranları ve masraflar açısından biraz daha avantajlı olacaktır.

Asgari Ödeme Sarmalından Nasıl Kurtulurum?

Kredi kartı borcunun sürekli asgari tutarını ödeyerek borcunuzu kapatmanız mümkün değil. Yapılan hesaplamalar bunun kanıtıdır. Kart borcunu ödemek için yapılması gereken en mantıklı yol toplu para temin etmek. Ya bir yakınınızdan, eşiniz, dostunuzdan ya da bankalardan kredi çekerek. Kredi çekmek dinen haram olduğuna göre tanıdıklarınızdan yardım istemek, bu zor durumda olan tanıdıklarımıza yardım etmek daha doğru olacaktır.

Öneri:  Kredi Kartı Borcu Hakkında Merak Edilenler

Kredi çekerek kredi kartı borcumu kapatırsam daha avantajlı olur muyum?

Kredi kartı borcu ödeme yolları arasında gösterilen kredi çekmek seçeneği sizi borçtan kurtarabilir mi? Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Kredi kartında asgariyi ödedikten sonra kalan borç faizlendirilir. Azami faiz haddi çerçevesinde kalan tutara faiz uygulanır. Ödenmediği sürece de bu faiz mekanizması işlemeye devam eder. Bundan kurtulabilmek için asgari ödemenin dışında kalan kısmı kredilendirirken (kredi çekerken) çok seçici olmanız gerekir. Her alışverişinizi faizli bakiyeye taşımamalısınız. Mümkünse tümünü ertesi ay kapatmalısınız. Doğru kredi kartı kullanımı bu şekilde olandır.

Ama şu var; imkanınız yok taksitle televizyon alacaksınız, taksitle oturma odası takımı alacaksınız uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı tüketim malı alacaksınız burada asgari ödeme size yetmeyebilir. Kredilendirmek zorunda kalabilirsiniz.

Uzun yıllar kullanacağınız tüketim malları için kredi kartı kullanmak mantıklıdır.

Hızlı tüketim mallarında kesinlikle kredi çekmemeniz lazım. Yani faizli bakiyeye düşmemek gerekir. Bu alışverişlerde kredi kartı kullanmak daha mantıklıdır çünkü daha hesaplıdır.

Market alışveriş gibi çabuk tüketilen malları kartla alırsanız aylar sonra hala o küçük market alışverişinin taksitini ödüyor olursunuz.

İhtiyaç kredisi çekemiyor olabilirsiniz, bu kez akıllı bir şekilde faizini de hesaplayarak gelirinizle mukayese ederek bu kredi kartını kullanabilirsiniz.

Temel prensip şu olmalı; gelirinize bakacak ve kredi kartıyla o gelirinizi harcamak doğrudur. Yani ayağı yorganına göre uzatmak gerekir. Gelirinizin üzerinde bir harcama sarmalına kendinizi sokmayın.

Kredi kartı borcunu ödeme süresi en fazla ne kadar?

Kredi kartı borcu ödeme yollarından hiçbirini uygulamazsak ne olur?

Borcu ödenmeyen kredi kartı 90 gün sonunda kullanıma kapatılır. Yani kart iptal edilir. Kartı kullanamıyorsunuz ama borcunuzu illaki ödemek zorundasınız.

Piyasada alışkanlık haline gelmiş, sanki 90 gün içinde ödeyebilirim gibi bir anlayış var. Bu 90 günlük zaman kavramı son süredir. Bu süreyi sonuna kadar kullanmanız, borcu ödemeyerek geciktirmeniz halinde kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir.

Öneri:  Kredi Kartı Asgari Tutar Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarında hangi bankada borcunuz var ve ne kadar geç ödemişsiniz veya zamanında ödemişsiniz tüm bu bilgiler bulunur. Ve her banka bu sicil kaydınızı görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir