Kredi Kartı Kullanırken Av mı Avcı mısınız?

Kredi kartı başvurusu sitesinde sadece kredi kartı almak üzerine makaleler yayımlamayı düşünmüyoruz. Amacımız bilinçli tüketim toplumu oluşturmak. Kredi kartı sahibi olmak alışveriş imkanımızı arttırdığı bir gerçek ancak yerinde kullanılmayan kartlar sizi maddi açıdan zora sokabilir, geçinemeyen mutsuz insanlar haline dönüştürebilir. O yüzden tüketim toplumunda av mı yoksa avcı mısınız? diye soruyoruz.

Kredi Kartı Kullanımı Neden Önemli?

Kredi kartı kullananları kesinlikle eleştirmiyoruz aksine kredi kartı vergi toplamada aslında çok önemli bir mihenk taşıdır çünkü kayda geçiyor. Nakit harcamanın olduğu her yerde kayıt dışı ekonomi var. Kayıt dışı ekonomi demek vergi verilmemesi demek. Vergi verilmemesi demek ülkenin büyümemesi anlamına geliyor.

Dolayısıyla kartların hayatımızdaki en büyük katma değeri, kayıtlı ekonomiye sebebiyet vermesi olarak düşünüyorum.

Sadece kredi kartı değil banka kartı da kullanıldığında ödeme aracıdır. Nakitten hiçbir farkı yoktur. Tabi bunu kullanımını doğru yaparsınız veya yapamazsınız. Dengelersiniz dengeleyemezsiniz. Zaaflarınıza yenik düşersiniz düşmezsiniz.

Veya o böyle harcıyormuş bende öyle yapıyım. Onun üzerinde var ben de niye olmasın gibi oltalara balık olursanız avlanırsanız işte o zaman kredi kartı ödeme aracı olmaktan çıkmaya başlıyor, tamamen krediye dönüşmeye başlıyor. Doğal olarak teminatsız kredi olduğu için de faizi biraz daha yüksektir.

Dolayısıyla insanların bu tür oltalara gelmeden normal bir ödeme aracı olarak kullandıklarında ortalama 40 gün vade kazandığı rahatladığı cebinde nakit olmadığı bir anda hemen ödemesini rahatlıkla yapabildiği son derece kullanışlı bir araçtır.

40 gün vade konusu aslında azami gün sayısıdır. Hesap kesimine göre değişen bu zaman dilimi ortalaması 27 gündür.

Mesela bir buzdolabı alacağınız zaman hemen hesap kesim tarihini olduğu gün almakta fayda var. 40 günü o şekilde kullanabilirsiniz.

Aslında bakarsanız bence sorunun kaynağında biraz tüketim alışkanlıklarımızın törpülenmesi ve kontrol edilmesi var. Biz de bunu yakın zamanda fark ettik. Tüketim ekonomisi dünya genelinde artarken kartların kullanılması bu süreci hızlandırdı.

Tüketeceğimiz her şeye kartlar sayesinde çok daha kolay ulaşır olduk.

Dünyanın öbür ucunda bir telefon tanıtıldığı gün ertesi gün bizim ülkemizde satışa çıkabiliyor. Eskiden bir ürünü gazetelerden okurduk belki 1 belki 2 sene sonra ülkemizde görürdük. Dolayısıyla aslında şu an yaşadığımız konu tüketimin kolaylaştırılmasıyla alakalı. Yoksa kartlar doğrudan tüketimi sağlayan bir araç değildir. Dolaylı olarak tüketimde kullanılan bir araçtır.

Öneri:  Rakamlarla Türkiye'de Kredi Kartı Kullanımı

Kredi Kartı Kullanımında Psikolojinin Önemi

Evet, olayın bir de psikolojik yönü var. Kartlar gerçekten psikolojik olarak tüketimi coşturuyor mu? Tüketim aslında özellikle pazarlama birimi artık ciddi bir psikoloji birimiyle iş yapar hale geldi. Yani insanı çok iyi anlamak, toplumu çok iyi analiz etmek üzerine kurgulanmış pazarlama taktikleri kullanılıyor.

İnsanlara nasıl mal satabiliriz diye çalışıyorlar. Markete girip alışveriş arabasını aldığımız zaman bir de cebinde kredi kartı varsa bu insana nasıl harcama yaptırabiliriz, bunun için uğraşıyorlar.

Dolayısıyla pazarlamacılar işlerini bu kadar iyi yapıyorsa, bilimsel çalışıyorsa öte taraftan tüketicilerinde bir parça dikkat etmesi gereken konular var. Bunu bilip buna göre defans geliştirmemiz gerekiyor.

Kredi kartını çok sevenler de var, kredi kartı kullanımına karşı olanlar da var. Kart hayatına girdikten sonra hesabını şaşıranlar da var. Ama onun dışında kartı çok doğru kullanan tüketiciler de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir