kredi-karti-kullanmak

Kredi Kartı Kullanmanın Artısı Eksisi

Kredi kartları alışverişlerde kısa vadeli krediler olarak kullanılır. Hem ödeme kolaylığı sağlar hem de alışverişiniz sonucunda puan kazanma şansı elde edersiniz. Günlük harcamalarımızı yaparken nakit taşıma zorunluluğumuzu ortadan kaldırır. Ayrıca, kredi kartı kullanarak geçmişe dönük harcamalarınızı takip edebilir ve bu sayede hesap yönetimi yapabilirsiniz.

Ancak her harcamayı kredi kartı ile yapmak gerçekten avantaj sağlar mı? Faturaları kredi kartı ile ödemek ne kadar doğru? Kredi kartı kullanmak sizi gerçekten borçlandırır mı? İşte kredi kartı kullanımının anlamlı ve anlamsız olduğu bazı durumlar..

Faturaları Kredi Kartı İle Ödemek

Kredi kartı ile fatura ödemek bankaların müşterilerine sık sık tavsiye ettiği, cazip hale getirdiği bir harcama şeklidir. Siz de bunu uygun buldunuz ve bazı faturalarınızın otomatik olarak ödenmesini istediniz. Yazımızın başında kredi kartlarının kısa vadeli kredi olduğundan bahsetmiştik. Bu krediyi (kart limiti) kullanarak, fatura son ödeme tarihini kaçırmamak için otomatik ödeme talimatı vermek mantıklı bir kullanımdır. Su, elektrik doğal gaz, cep telefonu, internet ve kablo TV faturalarınızı kredi kartı ile ödemeniz mümkündür. Ya da tekrarlayan bir masraf olarak araba sigortası gibi ödemelerinizi unutmamak için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Üstelik bu sayede daha fazla bonus, parapuan, chippara yani ödül kazanabilirsiniz.

Ekstrenizi her ay düzenli olarak ödediğiniz sürece elde edeceğiniz bu bonuslar da artacak bunun yanı sıra belki de daha önemlisi kredi kartı borcunuzu düzenli ödemeniz kredi notu arttırmak için en çok tavsiye edile yoldur.

Ekstra Avantajlı Kredi Kartları

Birçok kredi kartı bilmediğiniz ek avantajlar da sunar. Bu avantajlardan bazıları; satın alma koruması, sıfır riskli alışveriş, garantili iade, otomatik kiralama kapsamı olarak sayılabilir. Kredi kartınızı faturalar ve alışverişler için kullanmanız halinde, yaptığınız her satın alma için ekstra bir güvenlik katmanı edinmiş olursunuz. Çünkü elinizde yaptığınız her harcamanın bir kanıtı olacak.

Harcama Takibi

Geriye dönük yaptığınız tüm harcamaları gözden geçirmek için iyi bir yoldur. Bazı kişilerin zihinlerinde kredi kartlarının olumsuz bir imajı vardır. Bunun nedeni insanları borçlandırması olarak düşünülür. Ancak doğru/bilinçli şekilde kullanılan kredi kartları, gerçekten harika bir bütçe yönetim aracı olacaktır.

Yaptığınız her harcamayı, ödediğiniz her faturayı internet bankacılığını kullanarak ister bilgisayardan ister mobil uygulamalardan izleyebilir, bütçenize göre harcamalarınızı planlayabilir ve kendinize finansal açıdan doğru adımlar atmak üzere çeki düzen verebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmak Hangi Durumlarda Risklidir?

Her gördüğünü satın almak isteyenlerden misiniz? Arkadaşlarınıza hava atmak için hiçbir masraf gözünüze gelmiyor mu? Zaten birikmiş borçlarınız var ve bunlarla mücadele etmekte zorlanıyor musunuz? Harcamalarınızı, borçlarınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, kredi kartı taşımanız işleri daha da kötüleştirebilir.

Kredi kartı çoğu zaman size yardımcı olabilirken, finansal açıdan darboğazdayken asla kredi kartlarına güvenmemelisiniz. Borçluysanız, alışveriş yaparken kredi kartı yerine nakit para taşımak sizin yararınıza olacaktır.

Kredi Kartı Mı? Kredi Çekmek Mi?

Gerçekten ihtiyacınız olan kısa vadeli bir borçlanma ise kredi çekmek daha mantıklı olabilir. Ancak normal faturalarınızı bile ödeyemiyor iken, ekstradan bir de kredi taksitleri ödemek bu durumu değiştirir. İyi bir bütçeleme yapıldığında, gelir gider dengesi korunduğunda, yani ayağınızı yorgana göre uzattığınızda kredi kartı daha uygun bir seçenektir.

Özellikle de aidatsız kredi kartı başvurusu yaparak edineceğiniz kart sayesinde her yıl bankaya ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır. Eğer hali hazırda bir kart kullanıyor ve aidat ödüyorsanız kredi kartı aidatını geri alma başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Kart aidatını geri almak mümkün.

Öneri:  Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019

Kredi kartı sahibi değilsiniz ve size uygun doğru kredi kartını nasıl seçebileceğiniz konusunda merak ettikleriniz varsa bloğumuzdaki her banka için özel olarak kredi kartı başvurusu aşamalarından bahsettik. Bu yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir