Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi kartı başvurusu sitesiyiz aynı zamanda kredi kartı rehberi misyonumuz doğrultusunda siz değerli okuyucularımız için bu yazıyı kaleme aldık.

Kredi kartı nedir? Hangi amaçla kullanılması gerekir? Kredi kartı dost mu düşman mı? Bu soruların yanıtları ve kredi kartı borcu olanlara tavsiyelerimizi bulacaksınız. Başlayalım..

Çağımızın en önemli ödeme araçlarından biri olan kredi kartlarıdır. Ancak ben de dahil olmak üzere birçok tüketici kredi kartlarını amacına uygun olarak kullanmıyor. Yani ödeme aracından ziyade biraz borçlandırma aracı olarak kullanıyoruz.

Eğer hangi şekilde kullandığınızı tam olarak kestiremiyorsanız, kendinize şu basit soruyu sorabilirsiniz. Diyelim ki bir mağazanın önünden geçiyorsunuz. (Erkek ya da kadın olmanız fark etmez.)

Bir ayakkabı gördünüz ve aslında o ayakkabıya çok ta ihtiyacınız yok. Evde, dolabınızda sizi bekleyen ona benzer birkaç çift ayakkabınız daha var. Onları da aslında pek fazla giymiyorsunuz.

Ve bu ayakkabının fiyatı 500 TL olsun. Cebinizde o an nakit 500 TL’niz yok hatta vadesiz hesabınızda dahi ayın sonu yaklaştığı için bu miktarda para yok. Ancak o mağazanın sahip olduğunuz kredi kartına 10 taksit yaptığını gördünüz.

Hemen 500 lirayı 10’a böldünüz ve aylık 50 TL’ye geldiğini hesapladınız. Zihninizdeki rakam bir anda 500 den 50’ye düştü. Bu şekilde düşünmek o ayakkabıyı almanıza sebep olur mu?

Kendinize karşı dürüst olun. “Yok ya almam” filan demeyin. Açıkçası ben olsam o ayakkabıyı alırdım. Hatta kredi kartı limiti müsaade ediyorsa gidip ikinci rengini bile alırdım.

Çünkü ben önceleri kredi kartı ile yaptığım alışverişi toplam bedeliyle değil aylık ödediğim taksit tutarına göre değerlendiriyordum. Ben bu ayakkabıyı 50 liraya aldım gibi hissettiğimden o vicdan azabını daha az yaşıyordum.

Ve böyle böyle aslında ihtiyacım olamayan birçok şeyi nakit almayıp bir başkasının parasını harcıyormuş gibi hissettiğim için kolaylıkla alıyordum. Peki sonrasında ne olur?

Tabii ki borçlarınız birikiyor. Aldığınız ufak tefek ödemeler birike birike kart ekstreniz dağ gibi önünüzde yığılmaya başlıyor.

Peki bu durum kredi kartının suçu mu? Tabii ki kredi kartının suçu değil. Kredi kartı amacına uygun kullanabilene çok uygun bir ödeme aracı olduğunu söylemiştik.

Hatta faizsiz taksitlendirme, bonus, mil biriktirme gibi birçok avantajı da var. Ama biz kredi kartı kültürünü bilmiyorsak elinizde canavara dönüşmesi aslında muhtemel.

Kredi kartı kullanımı nasıl olmalı?

Birkaç adımda bu konuyu özetleyeceğim. Öncelikle kredi kartı adedinizle başlayalım. Cüzdanınızı açtığınızda rengarenk birçok bankanın kredi kartı önünüzde sergileniyorsa orada bir hata var demektir. “Ama bu sevdiğim ayakkabıcı da ekstra taksit yapıyor” gibi düşünüyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

Çünkü aslında sizin 5-10 tane kredi kartına ihtiyacınız yok. Bence kredi kartınız tek olmalı. Ancak bu kredi kartını da seçerken kendinize en avantajlı olacak, size tüketim şeklinize en uygun olacak kredi kartını bulundurmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Aidatı

Aynı zamanda kredi kartlarının bankaların aldığı yıllık bazı kredi kartı aidat bedelleri var. Bazıları bunları almazken bazı bankalar alabiliyor. Öncelikle seçtiğiniz kredi kartının yıllık üyelik (aidat) bedeli var mı, yok mu onu mutlaka araştırın.

Öneri:  Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Bonus ve Mil Puan

İkinci olarak; örnek veriyorum çok sık seyahat eden, yurt dışına giden biriyseniz mil biriktiren kredi kartları var bunları tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

Tek bir kredi kartınız olsun ama en çok işinize yarayacak kredi kartı olsun. Bunu da maalesef kulaktan dolma şu şurada 3 taksit yapıyor, bu burada 5 taksit yapıyor şeklinde değil de kendi araştırmalarınız sonucu bunu bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti

Yanlış düşüncelerden bir diğeri ise; “Benim bir tane kredi kartım var ama limiti maaşımın şu kadar katı.” Ne anladım ben bu işte o zaman? 5 tane kredi kartın olsun limitini de 5’e böl. Kanun gereği kredi kartı sahip olduğunuz ilk yıl maaşınızın 2 katı kadar limit sahibi olabiliyorsunuz.

Hatta yakınlarda çıkan yeni kanunda, kredi kartı borçlarının çığ gibi büyümesinden korktuğu için tüketicileri tasarrufa itmek için bu önemleri alıyor.

Aslında kredi kartı adedinizin kaç olursa olsun sizin tüm bankalar nezdinde 1 tane limitiniz var. Örneğin; 20 bin liralık limitiniz varsa ve 8 kartınız varsa, bu limit 8’e bölünüyor.

Devlet bizim için bu önlemleri alırken siz de kendiniz için önlem almalısınız.

Maaşınız kadar limit olsun diye düşünmek de yanlış olur. Çünkü o ay limitin hepsini doldurduğunuzda, maaşınızın yarısını oraya yatırdığınızda elinizde geçinecek nakit paranız kalsın. Başınıza bir şey gelir herhangi bir ödeme yapmanız gerekebilir.

Maaşınızı komple kredi kartına yatırırsanız çok zor durumda kalabilirsiniz. Tekrar sizi borçlanmaya ister benim düşüncem kart limitiniz maaşınızın yarısı kadar olması yönünde. Burada açıkçası çok zor bir durum var.

Geçtiğimiz günlerde kredi kartı limitimi düşürmek için bankayı aradığımda 46 dk. boyunca kart limitini düşürmek istediğimi söylediğimi fark ettim. Bankacı arkadaşlarda işlerinde çok başarılılar ve bu konuda çok ısrarcılar o yüzden çok dirayetli inançlı olun ve onlara bunu ispatlamanız gerekiyor.

Bazı kredi kartları otomatik limit artırımı açık olabiliyor. Siz bir harcama yaptınız limitiniz dolduğu için banka sizin kredibilitenize göre anında limit artırımına gidebiliyor. İşte bu borçluluğa giden bir durum.

Bu özelliği mutlaka kapattığınızdan emin olun ve limitinizi kontrol edin.

Bazı durumlar bazı önemli ödemeleriniz olduğunda bir defaya mahsus kredi kartı limitinizi arttırdıktan sonra mutlaka ama mutlaka eski kart limitine dönmeyi sakın unutmayın. Limiti yüksek bırakmayın.

Kredi Kartına Taksit Yapma

Benim en çok zorlandığım adım taksit. Ben taksitle dünyayı satın alabileceğime inanıyordum. Gerçekten bir şeyi taksit yapıyorsanız o ürünün değeri benim için taksit değeri kadardı. Ben daha 2. Taksiti ödemeden o maldan aldığım şeyden ya da gittiğim tatilden dönüp keyfini de bitirmiş oluyordum.

Ya da giydiğim ayakkabıdan sıkılmış oluyordum. Mevsim değişmiş oluyordu. Taksit çok tehlikeli bir olgu. Kredi kartlarının taksitiyle ilgili kendime şöyle bir kural koydum.

Örneğin; bir çanta beğendim taksitle 10’a böldürüp almak yerine o çantanın fiyatını biriktirip nakit almayı tercih ediyorum. Ancak diyelim ki çamaşır makineniz bozuldu.

Çamaşır makinesi bildiğiniz gibi pahalı bir eşya. Çamaşır makinesinin ücretini nakit olarak biriktirene kadar çamaşır yıkamadan beklemeyeceğim için o zaman taksitle makine satın alabiliyorum. Çünkü gerçek bir ihtiyaç ve nakit karşılayamıyorsam taksit yaptırıyorum.

Ama taksiti de şöyle yaptırmıyorum. Aylık 300 liralık taksit ödeyebileceğimi düşünüyorsam ama zaten 12 ye bölüyorlarmış 100 ödeyeyim kalanına da şunu yaparım demiyorum. Gerçekten kendimi zorlayabilecek taksit tutarına kadar çıkıp az taksit yaptırmaya çalışıyorum.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanırken Av mı Avcı mısınız?

Taksit konusunda kendinize engel olmaya başladığınız zaman kredi kartını daha az cebinizden çıkardığınızı fark edeceksiniz. Çünkü kredi kartını amacına yönelik kullanmış oluyorsunuz.

Borcuna Sadık Olmak

Kredi kartı ile alışveriş yapıyoruz, beğeniyoruz alıyoruz ay sonuna o ayakkabıyı kaç defa giyiyoruz, ya da o yemeği yiyip öğütüyoruz ama ay sonu o ekstre geldiğinde o bütn hazlar bitmiş oluyor ve sıra borç ödemeye geliyor.

Hiç birimiz kredi kartı borcunu keyifle ödemiyoruz. O yüzden kredi kartı borcunuzu mutlaka tam tutarını (ekstres tutarını) ödemeye dikakt edin. Asgari tutarını ödemekten sakının.

Asgari ödeme tutarı pansumana benzetilir. Çünkü siz asgrai ödedikçe o kadar bir limit açılıyor ve tekrar yine alışveriş yapıyorsunuz. Ödemediğiniz borç tutarına faiz işşliyor. Yavaş yavaş borç döngüüsüne girmöiş oluyorsunuz. O yüzden borcunuzu öderken sadık olmanız gerekir.

Bütün kredi kuruluşları bütün bankalar yarın bir gün ihtiyaç durumunda kredi çekmek sitediğinizde sizin kredi notunuza bakıyor.

Bu kuruluşlar sizin borçlu olup olmadığınıza değil borcunuza sadık olup olmadığınıza bakıyor. Zamanı geldiğinde redi taksitini ödüyor musunuz ona bakıyor.

Bu yüzden mutlaka ekstre tarihini geçirmemeye ve toplam borcunuz olmasa dahil ekstre tutarını ödemeye özen gösterin.

Psikolojik Olarak Kendinizi Kontrol Edin

Son aşama işin biraz da psikolojik tarafından bahsedeceğim. Birazcıkda işi kafada nasıl bitirebileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Kredi kartını nakit para gibi planlamanız lazım. Bu kredi kartını başkasının cebinden harcıyotmruş gibi düşünüyorsanız o zaman bir hata yapıyorsunuz demektir.

O kredi kart sizin cebinizden çıkan para. Evet o an ödemiyor olabilirsiniz ama ay sonunda siz o parayı ödüyorsunuz. Bu yüzdne önemli olan şey krtedi kartı harcamalarınız aynı nakit para harcamnız gibi nasıl ödüyorsunuz, nasıl hissediyorsanız kendinize o vicdanı kazandırmanız gerekiyor.

Yani birşeyi alırken kredi kartım var 5 taksitle alırım rahat diyorsanız eğer sıkıntı var demektir. Kendinizde bu vicdanı oluşturmak için kredi kartı ile mücadeleme başladığımda tüm borcumu ödedikten sonra kartlarımı kapattım ve bir süre kendimi gerçekten nakitle alışverişe alıştırdım.

Bir elbise mi almak istiyorum? Nakidim varsa alıyorum yoksa almıyorum. Kartım var kenarda alıyım diye bir durumum da olmadığı için kendimi  terbiye etmiş oldum.

Bu nakit döngüsüne alışınca alışverişin cebinizden para azalttığı hissiyatını kazanınca kredi kartını eskisi kadar rahat kullanamıyor hale geliyorsunuz.

Kredi Kartı Avantajları

Kredi kartı bir canavar değil. Kredi kartlarını suçlamıyorum. Aslında prpoblem bizde. Kredi kartı amacına uygun kullanıldıında hem güvenli bir ödeme yöntemi hem de bir çok avantajı var.

Faizsiz olarak taksitle alışveirş imkanı sağlıyor. Sadece nakit para taşımak istemiyorum derseniz debit kartlarınızı kullanabilirsiniz. Vadesiz hesabınıza bağlı debit kartları hem pos cihazlarında hem de online alışveirşlerede kullanabiliyorsunuz.

O para sizin cebinizden çıkıyor. O kart ekstresine ay sonunda yarım ödediğinizde bir sonraki ay yine yarım ödedeiğimnizdeo borç azalmıyor aksine birikerek çoğalıyor.

O yüzden kredi kartı ile yaptığınız harcamalrınzıda lütdfen aynı poarayı cebinizden nakit ödüyormuş gibi o bilince kavuşursanız zaten sorun ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir