Kredi Kartı Nedir?

kredi-kart-basvurusu-org
kredi-kart-basvurusu

Kredi kartı hayatımıza uzun yıllar önce girmiş olan bir ödeme aracıdır. Yani bizim borçlanmamız için değil de ödeme yaparken hayatımızı kolaylaştırmak üzere ortaya çıkmış bir ödeme aracıdır.

Bir kişinin maksimum 2 adet kredi kartı olmasını tavsiye ediyoruz. Limitlerden dolayı değil de hani biri bozulursa, kırılırsa filan diye yedekte olması açısından.

Kredi kartı herkes için değildir. Çünkü kredi kartı kullanmak belli bir harcama disiplini gerektiriyor. Eğer kredi kartı kullanma disiplininiz yoksa banka kartı kartı kullanabilirsiniz.

Kredi kartının anlamı; “Paranız yok, ama borçlanma limitiniz var” demektir.

Banka kartı ise; banka hesabınızda 1.000 TL. varsa en fazla o tutarda harcama yapabileceğiniz karttır. 1 lira fazlasını harcayamazsınız. (Artı para limiti bunun dışındadır.)

Kredi kartının bir ödeme aracı olduğunu ifade etmiştik. Bu aracı kullanırken tabiri caizse bir nevi ehliyetiniz olması gerekiyor.

250 km hızla giden spor bir araba düşünün. Bir kaza durumunda kimse o araca niye o kadar hızla gidiyorsun diye kabahat bulabilir mi?

İnsanın biraz da, kendine düşeni yapıp yapmadığını sorgulaması gerekir. O yüzden kredi kartını suçlamak yerine sorunun kaynağını kendimizde aramalıyız.Her kredi kartı kullanan borç altında kalmıyor. Ödemelerini düzenli yaparak, gelirinden fazla harcamayarak kontrolü elinde tutan, bütçesine göre hareket eden birçok kredi kartı sahibi var.

Kredi Kartını Kimler Kullanıyor?

Ülkemizdeki soruna baktığımız zaman kredi kartını olması gerektiği dışında kullanan 3 farklı kesim görüyoruz. Kredi kartı borcu olan, asgari tutarı ödeyerek devam eden, kredi kartı borç yapılandırması için kredi çeken tüketiciler arasında büyük çoğunluk bu gruplara giriyor.

Öneri:  Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi

Geçinemeyenler

Gelir yetersizliğinden dolayı kredi kartı kullanan bir kesim var. Ev ekonomisini döndürmek için kullananlar var. Ama bunun da başka çareleri var. Gelir yetmiyorsa geliri arttırmanın yollarını aramak gerekir.

Maaş yetmiyor ne yapsam? diye yakınıyoruz ama maaşımı nasıl arttırırım bunun planını yapmak gerekir.

Sahte hayatlar

Bizim olmayan hayatları yaşamaya çalışıyoruz. Yani gelirimizin yetmediği durumlarda tanımadığımız insanları etkilemek için gelirimizden fazlasını harcayarak markalar, telefonlar, ayakkabılar, restoranda hesabı ödemek gibi.

Gelirimizden çok daha yüksek yerden ev tutmak gibi. Zengin muhitte oturunca gelirimizle orantısız kira giderimiz oluyor, etraftaki komşuya özenerek onlar gibi harcamaya kalkışıyoruz.

Bilmeyenler

Kredi kartının okulu vardı da biz mi gitmedik? 80 milyon nüfuslu ülkemizde 60 milyon kredi kartı kullanılıyor. Neredeyse herkeste kredi kartı var. Ancak maksimum 2 tane kartın yeteceğini ifade etmiştik. 7 tane kredi kartına ihtiyacınız yok.

Şu kampanyalar var ama kredi kartınız şu bankanın kartı olmalı…

Yoksa hemen verebiliriz, diyenlerden uzak durun. Her gördüğümüz kredi kartını cüzdanımıza koyacağız diye bir şey yok.

Kredi Kartı Dönem Borcunu Kapatmak

Asgari tutar ödediğiniz zaman kalan miktara faiz ekleniyor. Bu durumdan habersiz olan milyonlarca kişi olabilir. Asgari ödüyorsun, kurtarıyorsunuz zannediyorlar.

Dönem borcunu kapatamayacaksanız o miktarda harcamaya çalışmalısınız. Ödeme gücünüz yoksa alışverişe çıkarken istek mi ihtiyaç mı bunu ayırmak gerekiyor. İpin ucunu kaçırmamak için bu soruyu kendinize sık sık hatırlatın. Ayaklar yorgan çıkmamalı.

Eğer ödemelrde zorlanıyorsanız kredi kartı borcu yapılandırma yapabilirsiniz. Konu hakkında buradaki makalemize göz atın.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

2.000 TL. maaşı olan bir kişinin 20.000 TL. limitli kredi kartı olabiliyor. Kontrolü elinize alın ve bankanızı arayarak limitinizi düşürebilirsiniz, hiç zor değil.

Kredi kartı verirken, limit arttırımı yaparken bankacılar işini çok iyi yapıyorlar. Biz de iyi yapmalıyız, kendimizi koruyalım ihtiyacımız yoksa istemiyorum diyebilmeliyiz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı son ödeme tarihini atlamak, unutmak veya birazcık şaşırmak çok şeye mal olabilir. İnsan doğum gününü hatırlıyor, yıl dönümünü hatırlıyor ama son ödeme tarihini unutan o kadar çok insan var ki.

Son ödeme tarihi kart ekstrenizde yer alır. Ekstre kayın valideye benzetilir. İsteseniz de istemeseniz de geliyor, onunla iyi bir ilişki kurarsanız hayat çok daha güzel bir hale gelebilir. 🙂

Son ödemeyi kaçırmayın. Eğer hiç ödeyemezseniz bir zaman sonra kredi sicilinize yansır. Tam borcu kapatamıyorsak, asgariyi ödemek yerine en azından biraz tık daha yukarısını ödemeye çalışalım.

Ama borcu kapatamama rutin hale geldiyse ileriye dönük farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş Yapmak

Taksitli alışverişi çok severiz. Kültürümüzde adeta yer etmiştir. Yeni evlenecekler yada ev kuracaklar için mantıklı olabilir ama bir ayakkabıyı çok beğendiniz onu taksitle daha yüksek fiyata almak akıllıca değil.

Ona taksit, buna taksit yaparsanız ödemeler geldiğinde ekstrenize şaşırırsınız. Taksitli alışverişe tabi ki karşı değiliz ama taksitlendirmeyi büyük ve kullanım süresi uzun olan şeylerde yapmak daha doğru olacaktır.

Yazlık ayakkabıyı 12 taksitle alıp 3 ay giydikten sonra rafa kaldırıyorsunuz. Ama aylar boyunca taksitini ödemeye devam etmek zorundasınız.

Market harcamaları için bile taksit seçeneği olabiliyor. Taksitli alışveriş yaparak kontrolü kaybederseniz çok fazla sorun çıkarabilir.

Kredi Kartını Kullandıktan Sonra Not Alın

Nasıl ki alışverişten önce alınacaklar listesi yapmak iyi bir hareketse kredi kartınızı kullandıktan sonra özellikle de taksitle alışveriş yaptıktan sonra bunu not almak sonraki alışverişlerinizde daha dikkatli olmaya sevk edecektir.

Bu listeyi tutarken yanına istek mi ihtiyaç mı olduğunu da not alın. Akşam bu listeyi kontrol ettiğinizde sonraki alışverişler de bilinciniz artacaktır. Borçla istekleri almaktan her zaman kaçının.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

“Para bitti ama olsun, hemen çekiverelim kredi kartından.” Bu da disiplin dışı bir harekettir. Çünkü kredi kartından nakit para çekerken bankadan bankaya değişebilen ücretler alınmaktadır. Nakit avans çekildikten itibaren faiz işlemeye başlıyor. Eğer gelirinizi düşünmeden nakit avans çekerseniz ödeme planınızı anında alt üst edebilecek bir hatadır.

Sonuç olarak; başlarken dediğimiz gibi kredi kartı yerinde, disiplinle kullanıldığında harika bir ödeme aracıdır. 1000 TL’lik bir ürünü borçla almanıza ve taksitlere bölerek geri ödeme imkanı veriyor. Bu harika değil mi? Şöyle düşünün; 1000 TL anında ve taksit taksit geri ödemek şartıyla kimden borç alabilirsiniz?

Bu açıdan bakıldığında kredi kartları; kontrolü elinizde tutarsanız, ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız hayatınızı kolaylaştıran bir araçtır. Bunun bilincinde olan herkese keyifli alışverişler 🙂