ogrenci-kredi-karti-basvurusu

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenci kredi kartı başvurusu yapılarak alınan kredi kartları, bankalar tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak tasarlanan ve öğrencilik döneminde nakit avans, alışveriş ve taksit imkânı sunan kartlar olarak gençler tarafından büyük ilgi görüyor.

Öğrenci kredi kartı başvurusu yaparak düşük limitli de olsa bir kredi kartına sahip olan gençler, bu kartlarla ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Ayrıca bu yolla kredi kartı ile ilk defa tanışan öğrenciler, düzenli ödeme yapmaları durumunda kredi notu yükseltme şansı elde ediyor.

Öğrenci kredi kartına sahip olmak için ne gerekli? Öğrenci kredi kart başvurusunda istenilen belgeler neler? Öğrenci kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır? Öğrenci kredi kartı başvurusunu yaptıktan sonra takibini nasıl yapacaksınız? Merak edilen her sorunun yanıtını yazımızda bulacaksınız..

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartı başvurusu, öğrenci kart hizmeti sunan bankaların şubelerinden, bireysel internet şubelerinden ve mobil bankacılık uygulamalarından yapılabilmektedir. Öğrenci kredi kartı veren bankaların tamamı, bu hizmeti online sistem üzerinden sunmakta, böylece öğrencilere hızlı kredi kartı alma olanağı sağlamaktadır. Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak için kampüs yerleşkelerinde bulunan banka şubelerine uğramak da üniversite öğrencileri açısından farklı bir seçenek olabilir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Üniversite dönemindeki öğrencilerin kredi kartları ile ilgili en çok merak ettiği soru şüphesiz ki öğrencilere kredi kartı veren bankalar hangileri sorusudur.  Öğrenciler, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Türk Ekonomi Bankası’ndan (TEB) kredi kartı talep etme şansına sahip. Bu bankaların maksimum limit tutarı öğrenciler için 1.000 TL’dir.

Özetle; öğrenci kredi kartı limiti en yüksek 1.000 TL olabilir.  Bazı bankalar maksimum 400 ya da 500 TL kredi kartı verirken bazı bankaların öğrenci kart limiti 1.000 TL olabilmektedir.

Öneri:  Yapı Kredi Kredi Kartı Başvurusu

Bankaların öğrenci kredi kartlarının tamamı gençlere yönelik tasarlandığından standart kartlarından farklı isimlerle bilinirler. Bankaların öğrenci kredi kartları şunlardır;

ÜniversiTEB – Türk Ekonomi Bankası

TEB öğrenci kredi kartı olarak da bilinen ÜniversiTEB, Bonus kart özelliklerinin tamamını içerisinde barındırıyor. Aidatsız öğrenci kartlarından biri olan bu kart, öğrencilere sunduğu özel kampanyalarla dikkat çekiyor. TEB öğrenci kredi kartı limiti genellikle 400 TL olarak kullanılabiliyor.

İş’te Üniversiteli – İş Bankası

İş Bankası öğrenci kredi kartı, İş’te Üniversiteli adıyla öğrencilerin hizmetinde. Yıllık aidatsız öğrenci kredi kartı olan bu kart, 500 TL limite sahip. İlerleyen dönemlerde düzenli ödemelerle birlikte limit tutarı 1.000 TL’ye kadar yükseltilebiliyor. İş Bankası öğrenci kredi kartı başvurusu için şube, internet ve mobil bankacılık gibi kanalları kullanabilirsiniz.

Öğrenci değilim ama İşbankası kredi kartı almak istiyorum, ne yapmam gerekir? İşbankası kredi kartı başvurusu için tıkla.

Exi26 – Akbank

Exi26 Akbank öğrenci kredi kartı, gençler arasında son derece popüler. Taksitli alışveriş yapma özelliğine sahip olan bu kart, öğrencilere özel etkinlikler için yaptığı sürprizlerle adından söz ettiriyor. Akbank web sitesinden, Akbank Direkt Mobil uygulamasından ya da şubelerden Akbank öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Play Card – Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi öğrenci kredi kartı olarak tanınan Play Card, en çok kullanılan öğrenci kartı konumunda. 500 TL limitle öğrencilere sunulan bu karttan yıllık aidat alınmıyor.

Bonus Genç – Garanti Bankası

Garanti öğrenci kredi kartı başvurusu yapacak olan öğrenciler, Bonus Genç kart ile tanışma fırsatı buluyor. 1.000 TL’ye kadar artan limitleriyle öğrencilerin ilgisini çeken Garanti öğrenci kredi kartından yıllık ücret alınmıyor.

Öğrenci değilim ama Garanti Bankası kredi kartı almak istiyorum, ne yapmam gerekir? Garanti kredi kartı başvurusu için tıkla.

Bankkart Genç – Ziraat Bankası

KYK bursu olan öğrencilerin en çok tercih ettiği kart olan Bankkart Genç, Ziraat Bankası’nın öğrencilere sunduğu birçok ayrıcalığı tek bir çatı altında topluyor. Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı, aynı zamanda hesap ve burs kartı olarak da kullanılabiliyor.

Like Kart – Vakıfbank

Like Kart, Vakıfbank tarafından öğrencilere özel olarak tasarlanan bir kredi kartı. Vakıfbank kredi kartı başvurusu yapmak isteyen öğrenciler Vakıfbank şubelerine doğrudan öğrenci kredi kartı başvurusu yaparak alabilecekleri gibi internet şube ve mobil uygulamadan da kart başvurularını yapabilirler.

Öneri:  Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenci Kredi Kartı Alma Şartları

Öğrenci kredi kartı almak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kredi kartı sözleşmesini imzalamak,
  • Üniversitelerin en az 2 yıllık olmak üzere fakültelerinde fiilen okuyor olmak ya da Yüksek Lisans/Doktora öğrencisi olmak.
  • Burs ya da Öğrenim Kredisi alıyor olmak (Yalnızca bazı bankalar için geçerli)

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci kredi kartı başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ya da Nüfus Cüzdanı
  • Yabancı uyruklu öğrenciler için; Pasaport, Mavi Kart ya da muadili resmi kimlik belgesi,
  • Öğrenci Belgesi (Transkript)

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İlk kredi kartlarına sahip olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler, öğrenci kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır diye merak etmekte haklı. Öğrenci kredi kartı başvurusu, kredi ödemelerinde daha önce yaşanmış bir problem bulunmaması halinde 4-5 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kredi kartının öğrenciye ulaşması ise 5-10 iş gününü bulabilir. Kredi kartınızı banka şubesinden alabileceğiniz gibi ev ya da yurt adresine de isteyebilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler mi?

Öğrenci kredi kartları, teknik olarak standart kartlarla aynı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla bu kartların ödemeleriyle ilgili veriler, kredi notunu da etkilemektedir. Sonraki dönemde kredi çekme ya da yüksek limitli kredi kartı alma konusunda sorun yaşamak istemeyen öğrencilerin kart ödemelerini düzenli yapmaları şarttır.

Öğrenciye Birden Fazla Kredi Kartı Verilir mi?

İlk kredi kartını alan öğrenciler, daha sonra öğrenciye birden fazla kredi kartı verilir mi diye sormaya başlıyor. Öğrencilere birden fazla kredi kartı verilmesi mümkündür; fakat ilk kartın ödemelerinde gecikme yaşanıyorsa ikinci bir kredi kartı alınamayabilir.

İlk kredi kartınızı aldıktan sonra ödemelerinizi periyodik olarak takip etmeli, gecikme yaşamamak adına hesap kesim tarihinden bir gün sonra en az asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmalısınız. Böylece ikinci, hatta üçüncü kredi kartınızı alma olasılığınız ciddi oranda artacaktır.

 Aidatsız Öğrenci Kredi Kartları

Öğrencilere kredi kartı veren bankaların hiçbiri belirlenen şartların yerine getirilmesi durumunda aidat talep etmiyor. Özetle; öğrencilere sunulan tüm kartlar, aidatsız öğrenci kredi kartı olarak kullanılabilir.

One Reply to “Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu”

  1. öğrenci kredi kartı şahsen ben işte üniversiteli çıkardım ama açıkcası öğrenciyseniz ve kredi kartı çıkarmayı düşünüyorsanız vazgeçin 🙂 nedeni ben ilk üniye başladığımda başvurdum tabi o zamanlar bana 650 tl limit tanımladı harcıyoz harcıyom bitmiyor 🙂 sonunda bitti 🙂 peki ne oldu ondan sonra öde öde bitiremedim her ödemede kredi kartı limitini düşürdüm en son 200 yaptım 🙂 sonra kredi kartına gerçekten ihtiyacım oldu fakat hangi bankaya başvursam 650 tllik limit için bana söyledikleri şey kredi kartı daha önce kullanmışsınız ve gecikmeli ödemeler yapmışsınız size kredi kartı veremeyiz 🙂 öğrenciysen asla alma 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir