rakamlarla-turkiyede-kredi-karti-kullanimi

Rakamlarla Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı, düzgün kullanıldığında yani bir kredi olarak görmediğinizde, ekonomi açısından baktığımızda, kayıt dışı ekonominin kayda alınması açısından çok yararlı bir araçtır. Ayrıca 40 günlük ödeme opsiyonu tanıdığı için de aslında alışverişlerinizde cebinizi rahatlatan bir araçtır.

Bununla beraber kredi kartı ekstresine baktığımız zaman harcamalarımızı takip etme şansımız da bulunmaktadır. Ekstrede gereksiz yaptığınız harcamaları görebiliyorsunuz. Bir nevi bütçe planı olarak işlevi var. Ancak gerçek manada kredi kartı kullanımı, bilmeyenleri sürekli mağduriyet içinde bırakabiliyor.

2018 Yılında Kart Kullanım Oranları

2018 yılı çok ilginç bir yıldı. Türkiye ekonomisinde iniş çıkışların yaşandığı bir yıldı. Yıl içerisinde kartlarla yaptığımız ödemelere (kredi kartı ve banka kartı olarak) bakarsak, kredi kartı ile yaptığımız ödemeler %18, banka kartı ile yaptığımız ödemeler ise %38 oranında büyüdüğünü görüyoruz.

Banka kartıyla yapılan ödemelerin artması konusuna aile ekonomisi tarafından bakıldığı zaman bu iyi bir haber olarak yorumlanabilir. Çünkü harcamalarımızı elimizdeki mevcut olan paramızla, banka hesabındaki paramızla yapmış, kredi kartıyla daha az harcama yapmışız. Kredi kartı borçlanma aracı değil ödeme aracıdır, dedik. O açıdan da bu rakamlar oldukça sevindiricidir.

Önemli gelişme; banka kartlarını biz hep tarihsel süreç içerisinde ATM’den para çekmek için kullandık ve adına da maaş kartı, ATM kartı gibi isimler verdik. 20 sene önce neredeyse banka kartlarıyla hiç alışveriş yapmazdık. Şu anda her 5 işlemden 3’ünü banka kartıyla alışveriş için kullanıyoruz. Aslında olması gereken de bu.

Banka kartlarıyla gidip ATM’den nakit para çekip, çektiğimiz bu nakitle ödeme yapmak yerine aynı kartla doğrudan ödeme noktasında ödeme yapmamız lazım.

Bir diğer önemli gelişme ise; kart sayıları büyüdü, toplamda 213 milyon adede ulaştık. Bunun 66 milyonu kredi kartı ancak bu kartlar 26 milyon kişide bulunuyor. Bunun içerisinde sanal kartlar, ticari kartlar da var. Bunları çıkınca birey olarak bakıldığında 26 milyon kişi kredi kartı kullanmaktadır. Bu rakamlara bakıldığında kredi kartı çılgınlığı var denilemez.

İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Kullanımı

Banka kartı tarafındaki büyüme hem işlem sayısı olarak hem hacim olarak olumlu. Bir diğer önemli gelişme internetten yapılan ödemeler de yaşandı. Dijitalleşen dünyada her alışverişte ödeme artık dijital ödemelere kayıyor.

2018’de internette yapılan ödemeler %40 büyüdü. 140 milyar TL’lik bir hacme ulaştı. Dolayısıyla toplam kartlı ödemeleri içerisinde payı %16 ve bu rakamla uluslararası standartlara geldi diyebiliriz.

Turizm Harcamalarında Kredi Kartı Kullanımı

2018 iç ve dış turizmin büyüdüğü bir yıl oldu. Kartlarla ödemeler tarafından bu veriye bakıldığında iç ve dış turizmin hızlandığı bir yıl.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanmanın Artısı Eksisi

Dış turizmin hızlandığı bir yıl çünkü, yabancı turistlerin Türkiye’de kartlı ödemeleri neredeyse 2 katına çıktı. Bu oran 44 milyar TL’ye tekabül ediyor. Yerli turistlerin yurt dışında yaptığı harcamalar da 21 milyar TL ile, ithalat ihracat gibi bakarsanız pozitif bir dengede yer alıyor, yani cari fazlamız var.

Öte yandan iç turizminde hızlandığını da söyleyebiliriz. 2018’de en çok büyüyen 3 sektör arasında hava yolları ilk sırada, konaklama ve seyahat ödemeleri 2. ve 3. sırada. Bu da bizim 2018’de ekonomimizdeki iniş çıkışlara olmasına rağmen, şehirli insanların planladığı hayatlarını devam ettirdiğini, iç turizmde hız kesmediğimizi, ekonominin çarklarının döndüğünü gösteren bir başka veri.

Yiyecek İçecek Harcamalarında Kredi Kartı Kullanımı

Aile ekonomisi açısından konuya baktığımız zaman şöyle bir çalışma yapılmıştır. Enflasyon %20 olarak tezahür etti, bizim de kartlarla ödemelerimiz %21 olduysa demek ki enflasyonu karşılayacak şekilde başa baş bir büyüme var.

Peki yıl içerisinden toplumsal olarak alışkanlıklarımızda ne değişti? Böylesine inişli çıkışlı hareketli bir yılda tüketici kendisini nasıl korumaya aldı? Şöyle bir veri var; %21’lik bir büyüme yaşıyoruz ama işlem sayısı olarak baktığımız zaman işlem sayısı da %21 büyüyor. Detaylara girdiğimiz zaman aslında her bir işlem tutarının sabit kaldığını görüyoruz. Ama işlemlerin detayına baktığımız zaman mesela, bir market alışverişinde 10 parça alışveriş yapıyorsak ve bütçemiz 70 TL ise yine 70 TL’yi koruyoruz ama 10 parça değil de 9 parça alıyoruz.

Yine market harcaması için bütçemiz 70 TL, o bütçeyi tutturmak için A mağazası yerine B mağazasına gidiyoruz. Dolayısıyla iktisatta “homo economicus” rasyonel kararlarını ülkemizde bireyler kartlı ödemelere yansıtmışlardır.

Hiç kimse alışverişini frenlememiş, durdurmamış ama alışveriş alışkanlıklarımızı pahalıdan ucuza daha çok almaktan daha az almaya, ihtiyacı olan şeyleri almaya yönelmişiz.

Dolayısıyla kartlı ödeme sitemleri olarak kendimizle övünebiliriz. Bir ekonomide her şey nakit olduğu zaman, hemen duraksamalar inişler çıkışlar sıcağı sıcağına etki ediyor. Ama kartlı ödemelerde bunun aksine bir derinlik kazanıyor. 40 gün sonra ödeme imkanı tüketiciye psikolojik olarak güven veriyor. Her ay aldığımız maaşımız ile nakit akımını yönetme huzuru veriyor.

2008 yılında yapılan bir çalışmada; böylesine inişli çıkışlı seyirli ekonomilerde taksit biz Türklere özgü bir şey ama fevkalade ekonomiyi sakinleştiren bir enstrüman. Kredi kartlarındaki kullanım alışkanlıklarımız da bu anlamda öyle. Bardağın dolu tarafından bakınca 2018’de bireylerin aile ekonomisini toparlamak iyi yönetmek için kartlı ödemeleri çok anlamlı akıllı kullandığını söyleyebiliriz.

Hatta bütün bunlara rağmen 2018 sonu itibarende sorunlu kredi kartı ödemelerinde 2008 seviyesine ulaşılmıştır. 20008’de %9’lara çıkmıştı. Şu anda %6’lardaki son 5 senenin en düşük oranı. Bunda BDDK’nın taksitlerde yaptığı düzenlemelerinde çok büyük payı var. Bu anlamda sorunlu kredi kartı kullanacakları engellemiş oldular.

Öneri:  Kredi Kartı Kullanırken Av mı Avcı mısınız?

Kredi Kartı İle Temassız Ödeme

Teknoloji her geçen gün değişiyor, gelişiyor. Kartlar artık temassız ödeme sistemleri mobil uygulamalardan ödeme sistemleri de hayatımıza giriyor. Bu tür yeni teknolojiler özellikle her şeyin yolunda gittiği dönemlerde çok hızlı artıyor. Özellikle biz Türkler Akdenizli duygusal insanlarız. Teknoloji adaptasyonumuz çok yüksek. Akıllı telefonlar çıktığından beri internet tüketimimiz en yeni telefonları almak konusundaki eğilimlerimiz buraya da etki yapıyor.

Bu yıl içerisinden 1 milyon adet mobil telefonlarla temassız ödeme yapıldığını görüyoruz. Ödemeler mobile kayıyor. Artık yanımızda cüzdanımızı taşımıyoruz. Ama telefonumuz yanımızda. Telefonumuzu ortalama 16 dakikada bir kontrol ediyoruz. Cüzdanımızı günde 1 yada 2 kere ihtiyaç olursa kontrole diyoruz. Dolayısıyla teknoloji ile doğru orantılı günlük alışkanlıklarımız da değişiyor.

Kredi Kartı Taksit Teşviklerinin Bireylerdeki Etkisi

Tüketici alışkanlıkları hızlı değişmiyor. Dolayısıyla gerek vergi indirimleri gerek teşvikler gibi uygulamaların harcama alışkanlıklarına yansıması bu kadar teorik beklendiği kadar kolay değil. Tabii ki bir nebze etkisi oluyor ancak zaman gerekiyor.

Mesela siz ne kadar teşvik yaparsanız yapın evinizdeki televizyon, buzdolabı eskimemişse çok cazip şart var, kaçırmayalım diye almıyoruz. Bireyler de bu konularda fevkalade dikkatli.

Son zamanlarda yeni bir uygulamaya başlandı. Elimizdeki büyük veriyi daha iyi analiz edebilmek için 1200 hane halkıyla, araştırma şirketi üzerinden inceleme yapılıyor. Her ay yaptıkları alışverişleri m detayı inceleniyor, önceliklerine bakılıyor. Ödemeleri kartla mı yapıyorlar, nakit mi yapıyorlar, kategoriler arasında ne gibi değişiklikler yapılmış bütün bunlara bakılıyor. Oradaki sürprizlerden bir tanesi bizler bütçe yapmayı sevmiyoruz. Aile içerisinde bile bütçe yapmıyoruz. Eşler birbirleriyle oturup bizim gelirimiz ne, giderimiz ne, ne yapmalıyız, bir plan yapalım diye bir konuşma olmuyor.

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi “TROY”

Troy, 2018’de en güzel yılını geçirdi, 8 kat büyüdü ve 7 milyon adet cüzdana girdi. Daha çok nakit alışveriş yapan, dar gelirli kesime ulaştı. Onun için indirim marketlerinde çokça kullanıldı. Alışveriş alışkanlıklarını nakitten kartlara geçirmek ve ölçülebilir kılmayı mümkün kıldı.

Sonuçta bir ülkede ortaya çıkan katma değer tüm ülke nüfusuna fayda sağlıyor. Troy’u yaparak ülkemizin her sene yurt dışına transfer ettiği yaklaşık 100 milyon Euro’luk bir maliyeti tasarruf ediyoruz. 100 milyon Euro bizim ülkemiz için önemli bir maliyet kalemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir